W opublikowanym przez platformę Research.com drugiej edycji rankingu Best Rising Stars of Science in the World 2023 znalazło się trzech naukowców z Polski, z czego dwóch to pracownicy Politechniki Opolskiej.
Jak powiedziała PAP Anna Kułynycz, rzecznik Politechniki Opolskiej, druga edycja rankingu Best Rising Stars of Science in the World 2023 Research.com przedstawiającego wschodzące gwiazdy nauki obejmuje czołowych naukowców ze wszystkich najważniejszych dziedzin nauki.
Zestawienie opiera się na skrupulatnym badaniu 166 880 naukowców w Google Scholar i Microsoft Academic Graph oraz na ogólnym indeksie H naukowca. Na liście znalazło się trzech naukowców z Polski: prof. Ewa Mijowska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz prof. Grzegorz Królczyk i prof. Munish Kumar Gupta z Politechniki Opolskiej.
Profesor Munish Kumar Gupta zajmuje się tribologią i zrównoważonym wytwarzaniem. Wcześniej prowadził badania i wykładał m.in. na prestiżowym uniwersytecie Shandong w chińskim Jinanie. Profesor Grzegorz Królczyk zajmuje się m.in. problematyką zrównoważonej obróbki skrawaniem, metrologią powierzchni oraz projektowaniem połączeń zagniatanych.
"W żadnym razie nie czuję się gwiazdą, lubię pracę naukową, sprawia mi dużo satysfakcji, często przeglądam najnowsze artykuły naukowe, żeby być na bieżąco. Zespół naukowy, w którym pracuję, i który nadal rozwijamy w naszym obszarze naukowym, to czołówka światowa, dlatego tym bardziej się cieszę, że wyróżniony został prof. Munish Kumar Gupta” - podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Autorzy rankingu informują, że celem badania jest inspirowanie naukowców, osób rozważających karierę akademicką, a także decydentów na całym świecie przykładem odnoszących sukcesy badaczy, którzy dopiero rozpoczynają karierę akademicką. (PAP)
Marek Szczepanik
masz/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.