Uczelnie i instytucje

Resort nauki wyłonił dwanaście "Inkubatorów Innowacyjności"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwanaście uczelni nagrodzono w konkursie "Inkubator Innowacyjności" rozstrzygniętym w czwartek przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Każda otrzyma do 1,5 mln zł wsparcia na pomoc naukowcom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.

Każdy z nagrodzonych Inkubatorów będzie m.in. poszukiwał przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem wyników badań, prowadził bazy danych o realizowanych projektach badawczych i ich zastosowaniu w praktyce. Wyłonione placówki zajmą się również analizą zapotrzebowania rynkowego na konkretne wynalazki, wyceną praw własności przemysłowej, prowadzeniem prac przedwdrożeniowych, a także sprawdzeniem możliwości uzyskania ochrony patentowej.

Nagrodzone uczelnie to: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica, Politechnika Śląska, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Lubelska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Śniadeckich w Bydgoszczy, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnika Krakowska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie i Politechnika Rzeszowska.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska przypomniała, że w najbliższym okresie w unijnym programie Horyzont 2020 naukowcy będą mieli do wykorzystania 77 mld euro. \"Od nas zależy, jak dobrze wykorzystamy te pieniądze. Wszelkie działania uczelni, które ułatwiają komercjalizację wyników badań są na wagę złota\" - powiedziała.

Dodała, że teraz najważniejszym zadaniem jest budowanie pomostów między nauką a biznesem i przemysłem. \"Te nagrody mają tę współpracę wzmocnić. Jeśli firmy zobaczą, że ze strony uczelni jest podaż, a uczelnie, że jest popyt ze strony firm, to będzie zwiększało ilość badań\" - uważa Kolarska-Bobińska.

Również prof. Bogdan Marciniec z Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego ocenił, że nagrody umożliwiają rozszerzenie działania między nauką i przedsiębiorcami, \"szczególnie w kontekście programu Horyzont 2020 i nowych pieniędzy unijnych\". Podkreślił, że środki z Horyzontu 2020 powinny być kierowane na badania, które mają zastosowanie praktyczne. \"Jestem przedstawicielem nauk podstawowych, ale od samego początku uważam, że trzeba doprowadzić do takich osiągnięć, które byłyby oryginalne w skali światowej, wtedy łatwo jest je wdrażać\" - powiedział prof. Marciniec.

Całkowity budżet programu \"Inkubator Innowacyjności\", który zakończy się w 2015 roku, to 18 mln zł. Jest on adresowany do uczelni i innych podmiotów działających na rzecz nauki, aktywnych w obszarze współpracy pomiędzy nauką i biznesem. O przyznanie środków finansowych w ramach konkursu mogły się ubiegać jedynie te podmioty, które od 1 stycznia 2009 r. do dnia złożenia wniosku miały na swoim koncie co najmniej 15 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych (krajowych bądź zagranicznych) oraz sprzedały lub udzieliły licencji na minimum cztery technologie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera