Nowy algorytm zwiększy wydajność sieci

Naukowcy zaprezentowali nowy sposób obliczania przepływu w złożonych sieciach, takich jak Internet czy sieć drogowa, pozwalający znacznie zwiększyć ich wydajność - poinformowało Biuro Prasowe MIT.

Tradycyjnie do opisu sieci wykorzystuje się graficzne przedstawienie w postaci węzłów połączonych ze sobą liniami - każda z takich nici ma określoną wydajność, na przykład na drodze może się poruszać jednocześnie określona liczba samochodów. Do efektywnego wykorzystania sieci stosuje się specjalne algorytmy, które pozwalają znaleźć najlepszą drogę do celu, podobnie jak nawigacja samochodowa wyszukuje dla nas najszybszą trasę prowadzącą do celu.

Korzystanie z takich standardowych technik staje się jednak bardzo trudne, gdy weźmiemy pod uwagę olbrzymie i bardzo skomplikowane sieci, takie jak Internet. Sprawdzanie każdego możliwego połączenia i następnie dokonanie wyboru co do najbardziej efektywnej ścieżki jest bardzo czasochłonne i doprowadza do powstawania “zatorów” w sieci.

Nowy algorytm, opracowany przez zespół Jonathana Kelnera, pozwala na szybkie przeanalizowanie wszystkich możliwych dróg jednocześnie poprzez wysyłanie małych, próbnych porcji danych. To pozwala na sprawdzenie, które miejsca w sieci pozwalają na szybką zmianę “trasy”, w których miejscach mogą się tworzyć “korki” i umożliwia wybór najbardziej wydajną opcję. Dzięki jednoczesnemu działaniu na wielu ścieżkach algorytm daje wynik bardzo szybko.

Specjaliści spodziewają się, że algorytm Kelnera już niedługo będzie powszechnie wykorzystywany przez administratorów sieciowych, zarządców ruchu czy do szybkiego przebrnięcia przez miasto w godzinach szczytu. (PAP)

stm/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera