Prof. Wesołowski doktorem honoris causa lwowskiej uczelni

Prof. Marian Wesołowski - rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Leśno-Technicznego we Lwowie. Jest pierwszym polskim uczonym uhonorowanym w ten sposób przez tę uczelnię.

"Przyznany tytuł jest wyrazem m.in. uznania dla osiągnięć prof. dr hab. Mariana Wesołowskiego na polu nauki jak i zasług dla rozwoju współpracy między jednostkami" - informuje Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie na swojej stronie internetowej.

Narodowy Uniwersytet Leśno-Techniczny we Lwowie założono w 1874 roku. Obecnie kształci ponad 7 tys. studentów. Obydwie uczelnie łączy wieloletnia współpraca, w szczególności wymiana kadry wykładowców i studentów. Wspólne badania dotyczą przede wszystkim leśnictwa, ekologii, a w szczególności koncentrują się na rekultywacji terenów przy wykorzystaniu roślin drzewiastych.

Prof. Marian Wesołowski jest rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie od 2008 r. Wcześniej - w latach 1996-2002 - był rektorem Akademii Rolniczej w Lublinie. Pracuje w Katedrze Herbologii i Technik Uprawy Roślin UP. Jest autorem lub współautorem 340 publikacji, w tym 220 rozpraw naukowych, 73 artykułów i komunikatów naukowych, 13 książek i skryptów; w językach obcych 40 pozycji. Jest też współautorem 5 zastrzeżeń patentowych i 7 ekspertyz.

W swoich badaniach naukowych zajmuje się m.in. bioróżnorodnością roślin w ekosystemach rolniczych, zwalczaniem chwastów, odpornością chwastów na herbicydy czy uprawą roślin w płodozmianach specjalistycznych i monokulturach. Naukowiec pracuje też nad niekonwencjonalnymi sposobami podnoszenia urodzajności gleb i wydajności roślin uprawnych.

Jest twórcą map rozmieszczenia pewnych groźnych gatunków chwastów w rolniczej przestrzeni produkcyjnej Polski. Jego opracowania mają eliminować nadużycia w stosowaniu herbicydów i przyczyniać się do ochrony ekosystemów rolniczych, przy zachowaniu ich bioróżnorodności.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera