O graffiti antycznym i współczesnym w Aleksandrii

„Mówiące kamienie i mury Aleksandrii: graffiti w Budynku Teatralnym na Kom el-Dikka i sztuka Egipskiej Rewolucji na ulicach współczesnego miasta” to tytuł wystąpienia, które wygłosi prof. Barbara Lichocka na kolejnym spotkaniu z cyklu seminariów Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN we wtorek 22 października.

„Pracując rokrocznie w Aleksandrii, miałam okazję zauważyć pojawiające się na murach domów malowidła i graffiti. Stanowią one swoisty komentarz do burzliwych wydarzeń ostatnich lat. Przedstawienia nawiązujące do meczu piłki nożnej w Port Said, który zakończył się strzelaniną i śmiercią wielu kibiców, stały się dla mnie punktem wyjścia do spojrzenia na sztukę ulicy współczesnego miasta tak, jak na graffiti zachowane w tzw. Budowli Teatralnej na Kom El-Dikka, odkrytej w 1964 r. przez polską misję archeologiczną pod kierunkiem prof. K. Michałowskiego” – wyjaśnia swoją inspirację do stworzenia wykładu prof. Lichocka.

Graffiti zachowane na siedzeniach widowni i na jednej z baz we wspomnianej budowli, pochodzą z początku VII wieku. Zostały opracowane i opublikowane przez nieżyjącego już prof. Z. Borkowskiego. Odzwierciedlają walki stronnictw cyrkowych, które często wykraczały poza arenę sportową.

Prof. Barbara Lichocka, pracując w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN specjalizuje się w numizmatyce starożytnej. Badaczka od wielu lat bierze udział w pracach polskich misji archeologicznych Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Egipcie (Kom el-Dikka, Aleksandria) i na Cyprze (Nea Paphos). Obecnie, jako specjalista numizmatyk, kontynuuje opracowanie monet znalezionych przez te misje, a także inne misje polskie działające w Egipcie.

Seminarium odbędzie się we wtorek 22 października w godz. 13.15-14.45 w sali nr 212 Instytutu Archeologii UW w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Informacje o kolejnych spotkaniach znajdują się na stronie IKSIO PAN: http://www.iksio.pan.pl

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera