Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
10.09.2013 aktualizacja 10.09.2013

Studenci ze Wschodu na Uniwersytecie Opolskim

80 studentów ze Wschodu rozpoczęło naukę w Językowej Szkole Letniej, którą zorganizowało Centrum Partnerstwa Wschodniego przy Uniwersytecie Opolskim. Studenci mają nie tylko podszkolić znajomość języka polskiego, ale także poznać lepiej region i Polskę.

Zajęcia w Językowej Szkole Letniej oficjalnie zainaugurowano w poniedziałek w Sali Senatu Uniwersytetu Opolskiego. Będą one trwać do końca września br. Uczestniczy w nich 80 studentów ze Wschodu, spośród 110, którzy w tym roku rozpoczną naukę na opolskiej uczelni. Nie wszyscy wzięli udział w inauguracji, ponieważ niektórym nie udało się dojechać na czas.

„Mamy nie tylko studentów z Ukrainy i Białorusi, ale także z Gruzji” – powiedziała PAP prorektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak. „To studenci pierwszego roku stopnia licencjatu. Zadaniem tej szkoły jest przygotować ich językowo. Oni już mówią po polsku, ale mają lepiej oswoić się z naszym językiem” – dodała.

Na zajęcia składają się nie tylko warsztaty językowe, ale również szereg wykładów poświęconych m.in. Opolu, miejscu Polski na arenie międzynarodowej, prawom przysługującym cudzoziemcom w Polsce i Unii Europejskiej oraz wielokulturowości Śląska.

Zajęcia poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Opolskiego, a szkoła pozwoli studentom na poznanie kadry akademickiej. Zaplanowano również wiele zajęć sportowych, a także wycieczki do muzeum Auschwitz, czy do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. W grupie są również osoby, które nie skończyły jeszcze 18. roku życia. „Na Ukrainie młodzież szybciej kończy szkołę średnią. Tej młodzieży towarzyszą na razie rodzice, a jak się rozpocznie rok akademicki, to obowiązki opiekuna prawnego przejmie wówczas Uniwersytet Opolski” – tłumaczy prorektor.

Po raz pierwszy tak liczna grupa studentów ze Wschodu rozpoczyna naukę na Uniwersytecie Opolskim. „Od wielu lat pracujemy z uczelniami na Wschodzie i ta liczba studentów to efekt wieloletniej współpracy. Pozyskiwanie studentów ze Wschodu jest nie tylko sposobem na niż demograficzny, ale przede wszystkim przyświeca mu Partnerstwo Wschodnie i otwieranie się na tamten region” – powiedziała prof. Piątkowska-Stepaniak.

Największym zainteresowaniem studentów zza wschodniej granicy cieszą się takie kierunki, jak m.in. stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, ekonomia, informatyka, germanistyka i anglistyka.

PAP - Nauka w Polsce

mtn/ abe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024