Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
26.08.2013 aktualizacja 26.08.2013

Pradawni kucharze z północy Europy nie stronili od przypraw

Pradziejowi mieszkańcy obecnych Niemiec i Danii przyrządzali potrawy z mięsa i roślin, nie żałując przypraw. Świadczą o tym mikroskopijne szczątki roślinne zachowane w naczyniach sprzed ponad 6 tys. lat. Wyniki ich analiz opisano w "Public Library of Science ONE".

Kiedy Hayley Saul i jego współpracownicy z University of York (W. Brytania) przebadali pociemniałe osady zachowane wewnątrz skorup bardzo starych naczyń, znaleźli tam maleńkie fitolity. Te mikroskopijne, krzemionkowe twory odkładają się w roślinnych komórkach i pozostają nawet po wtedy, gdy żywa tkanka obumrze. Ich zdaniem krzemionkowe drobiny wydobyte z pradawnych naczyń bardzo przypominały te, jakie dziś można znaleźć w nasionach popularnego czosnaczku.

Na stronach poświęconych surviwalowi można przeczytać, że u czosnaczku jadalne są młode pędy, liście i nasiona, które w różnych potrawach - zupach, sosach, plackach, pastach twarogowych, baraninie i potrawach z mięsa mielonego - świetnie zastępują czosnek. Z dojrzałych nasion czosnaczku, rozgniecionych i zmieszanych z octem, można zaś zrobić musztardę.

Autorzy publikacji w PLOS ONE zwracają jednak uwagę, że czosnaczek nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Zauważają też, że poddane analizie skorupy zawierały również ślady tłuszczów zwierzęcych (z ryb i gatunków lądowych) oraz pozostałości produktów roślinnych bogatych w skrobię. To pozwala sądzić, że dawni właściciele naczyń używali czosnaczku jako przyprawy, wzbogacającej smak innych produktów.

Badane szczątki naczyń mają co najmniej 6 100 lat. Pochodzą ze stanowisk w Danii i Niemiec. Powstały w okresie, kiedy prehistoryczni mieszkańcy tych stron zmieniali styl życia - z myśliwych i zbieraczy stawali się osiadłymi rolnikami. Naukowcy zastanawiają się, czy zwyczaj stosowania czosnaczku jako przyprawy narodził się lokalnie w Europie (na terenach położonych na zachód od Bałtyku), czy raczej dotarł tam z Bliskiego Wschodu.

"Potwierdza się, że zwyczaj uwydatniania i zmieniania smaku bogatych w kalorie, podstawowych składników posiłków, był obecny w europejskiej kuchni już w siódmym tysiącleciu p.n.e." - piszą naukowcy. Jeszcze niedawno powszechnie przyjmowano, że gdy przedstawiciele społeczności myśliwsko-zbierackich poszukiwali czegoś do zjedzenia, najważniejsza była dla nich ich kaloryczna zawartość - dodają. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024