Telefon ładowany moczem

Pozyskiwanie energii z uryny było możliwe dzięki wykorzystaniu mikrobiologicznych ogniw paliwowych (z ang. microbial fuel cells - MFC), w których to mikroorganizmy (bakterie, grzyby) przekształcają w wyniku ubocznego procesu materię organiczną w elektryczność.

Jak przekonuje dr Ioannis Ieropoulos z Bristol Robotics Laboratory (W. Brytania), udało się w ten sposób naładować telefon komórkowy.

Badacze uważają, że technologia może znaleźć zastosowanie w zasilaniu w energię różnych sprzętów, np. w domowej łazience.

"Najlepsze w tym źródle energii jest to, że nie polegamy na kapryśnej naturze wiatru czy słońca, ale przetwarzamy odpady" - podkreślił Ieropoulos, dodając, że podczas eksperymentów udało się pozyskać energię wystarczającą na wysyłanie SMS-ów, przeglądanie internetu i wykonanie krótkiego połączenia.

Badacze są pewni, że uda im się usprawnić proces i uzyskać MFC, które pozwolą na pełne naładowanie baterii telefonu.

Dr Ieropoulos powiedział, że laboratorium poszukuje obecnie partnerów do skonstruowania "inteligentnej toalety".

Bristol Robotics Laboratory powstało w wyniku współpracy University of the West of England i University of Bristol. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera