Koreański zespół naukowców opracował test moczu do wczesnego wykrywania raka pęcherza. O swoim osiągnięciu badacze poinformowali na łamach „Nature Biomedical Engineering”.
Rak pęcherza moczowego, jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium, ma ponad 90 proc. wskaźnik wyleczenia. Jednak jego wysoka, sięgająca 70 proc., częstość nawrotów wymaga stałego monitorowania. Późna diagnoza często oznacza konieczność rozległych operacji, takich jak usunięcie pęcherza i wszczepienie sztucznego pęcherza lub stosowanie worka na mocz, co znacznie obniża jakość życia pacjentów.
Obecne zestawy do badania moczu charakteryzują się niską czułością, a cystoskopia, polegająca na wprowadzeniu cewnika do cewki moczowej w celu badania wewnętrznego pęcherza, jest bolesna i uciążliwa. Istnieje więc pilna potrzeba opracowania prostych, a zarazem precyzyjnych technologii diagnostycznych.
Zespół badawczy pod kierownictwem dr Youngdo Jeonga z Centrum Zaawansowanego Rozpoznawania Biomolekularnego Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST), we współpracy z zespołem prof. Seok-Ho Kanga z Wydziału Urologii Uniwersytetu Korei, opracował zestaw diagnostyczny umożliwiający wykrywanie raka pęcherza moczowego na podstawie próbki moczu, który można wygodnie stosować w domu.
Nowatorski zestaw pozwala na dokładne wykrywanie markerów raka pęcherza bez konieczności wcześniejszego przygotowywania próbki moczu.
Naukowcy wykorzystali mechanizm warstwowania wody i oleju, aby wykrywać markery nowotworowe. Wcześniejsze próby analizy moczu były utrudnione przez niskie stężenie biomarkerów i obecność zanieczyszczeń, takich jak krwiomocz. Opracowany zestaw rozwiązuje te problemy dzięki zastosowaniu filmu związanego z biomarkerem, który po rozpadzie uwalnia nośnik sygnału unoszący się w warstwie oleju i emitujący wykrywalny sygnał. Ten mechanizm eliminuje zakłócenia spowodowane zanieczyszczeniami i wzmacnia sygnał, co pozwala na precyzyjne wykrycie markerów raka.
W badaniach klinicznych przeprowadzonych z udziałem 80 pacjentów i 25 zdrowych osób w Wydziale Urologii Uniwersytetu Korei, przy zastosowaniu metodologii podwójnie ślepej próby, zestaw diagnostyczny osiągnął czułość na poziomie 88,8 proc. Jest to znaczna poprawa w porównaniu z czułością wynoszącą zaledwie 20 proc. w przypadku obecnych testów komercyjnych. Co istotne, podczas gdy tradycyjne metody są niemal nieskuteczne w wykrywaniu wczesnego stadium raka pęcherza, nowy zestaw umożliwia dokładną diagnostykę nawet w początkowych stadiach choroby.
„Ten nowatorski zestaw diagnostyczny może zrewolucjonizować wczesne wykrywanie raka pęcherza dzięki nieinwazyjnym i prostym testom moczu. Oczekuje się, że przyczyni się on do zmniejszenia potrzeby wykonywania niepotrzebnych cystoskopii, poprawy wskaźników przeżycia dzięki wczesnej diagnozie oraz podniesienia jakości życia pacjentów” – napisali naukowcy.
Na podstawie uzyskanych wyników zespół badawczy planuje rozwój produktów przeznaczonych do masowego i szybkiego stosowania w ośrodkach diagnostycznych oraz do łatwego użytku domowego.
Więcej informacji w materiale źródłowym. (PAP)
Urszula Kaczorowska
uka/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.