Laser osłucha krwinki

Przy użyciu lasera można szybko rozpoznać nieprawidłowo ukształtowane krwinki czerwone – informuje „Biophysical Journal”.

Ludzkie krwinki czerwone (erytrocyty) mają zwykle kształt zbliżony do dysku z wgłębieniem pośrodku. Jednak w przypadku anemii sierpowatej czy malarii kształt ten się zmienia. Także podczas przechowywania krwi przeznaczonej do przetoczenia krwinki mogą ulegać zniekształceniom.

Eric Strohm z Ryerson University w Toronto (Kanada) wykorzystał światło lasera, aby selektywnie podgrzać zawarte w krwince czerwonej białko – hemoglobinę. Miejscowe podgrzanie wywołuje falę ciśnienia, którą można odebrać jako dźwięk. Analiza tego dźwięku dostarcza informacji o rozmiarach i kształcie krwinki.

Zespół Strohma porównał krwinki z próbki świeżej krwi oraz krwinki o "najeżonym" kształcie, związanym z wyczerpaniem zasobów energetycznych. Trwające po kilka sekund pomiary dotyczące 21 krwinek pozwoliły odróżnić zniekształcone erytrocyty od prawidłowych.

Zdaniem specjalistów metoda może znaleźć zastosowanie przy testowaniu przechowywanej krwi przed jej przetoczeniem pacjentowi. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera