Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
23.06.2013 aktualizacja 23.06.2013

Neolityczne domostwa powstają w Biskupinie

Na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie trwają prace budowlane związane z rekonstrukcją tzw. długich domów z okresu młodszej epoki kamienia - neolitu.

To kolejna inwestycja realizowana w ostatnim czasie w tym miejscu obok zakończonej budowy rekonstrukcji wioski wczesnośredniowiecznej i Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – poinformował PAP Szymon Nowaczyk z Działu Naukowo-Badawczego Muzeum w Biskupinie.

Konstrukcje wznoszone są w Biskupinie nieprzypadkowo. W okolicach rezerwatu odkryto pozostałości osiedli składających się z „długich domów”, w których zamieszkiwali przedstawiciele społeczności archeologicznych kultur z tzw. cyklu wstęgowego – ich nazwa pochodzi od charakterystycznego sposobu zdobienia ceramiki.

„Budynki tego typu stawiane były od połowy VI do połowy IV tysiąclecia p.n.e. przez społeczności pochodzące z terenów naddunajskich. Osiedlały się między innymi na obszarze południowej i środkowej Polski, gdzie stanowiły najstarszą ludność rolniczą” – dodaje Nowaczyk.

Budowle imponują swymi rozmiarami. W przyziemiu miały kształt bardzo wydłużonego trapezu o długości około 40 m. Wznoszone były głównie z drewna dębowego, a ich ściany uzupełniane i uszczelniane były glinianą polepą.

Na terenie biskupińskiego rezerwatu powstają dwa takie obiekty – jeden z nich jest wierną rekonstrukcją „długiego domu”, drugi stylizacją, która w formie i wyglądzie zewnętrznym przypominać będzie oryginał. Wewnątrz znajdować się będzie nowoczesna sala wystawowa. Zakończenie prac planowane jest na 2014 rok.

„W Europie wiele jest parków archeologicznych oferujących podobne rekonstrukcje, ale są to obiekty +przeniesione+ z obszaru całego regionu lub kraju. W Biskupinie tymczasem na 26 ha będziemy mieć zrekonstruowane obiekty w miejscu ich odnalezienia, pochodzące ze starszej, środkowej i młodszej epoki kamienia, wczesnej epoki brązu, wczesnej epoki żelaza (gród kultury łużyckiej) oraz wczesnego średniowiecza” – dodaje Nowaczyk.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024