Sympozjum o polskich badaniach w Afryce Północno-Wschodniej

Kilkudziesięciu polskich archeologów, egiptologów, nubiologów i konserwatorów weźmie udział konferencji „Polacy nad Nilem”, która odbędzie się w Warszawie w dniach 17-19 czerwca.

Podczas trzydniowego sympozjum w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, organizowanego już po raz ósmy, naukowcy zaprezentują sprawozdania z prac terenowych w Egipcie i Sudanie przeprowadzonych w ostatnich sezonach badawczych.

Będzie można zapoznać się również z pracami niektórych misji zagranicznych, w których polscy badacze biorą znaczący udział. Przedstawione będą też niedawno obronione prace doktorskie związane z archeologią Egiptu i Sudanu.

Wystąpienia dotyczące Egiptu wyraźnie zdominują debatę ze względu na największą liczbę projektów badawczych realizowanych na tym obszarze.

Obecność polskich naukowców w Egipcie jest szczególnie zauważalna w rejonie Tebów w Górnym Egipcie. Pracuje tam kilka misji archeologicznych i konserwatorskich – w świątyni Hatszepsut, Totmesa III, starożytnym grobowcu (TT 1152) przemienionym w mnisi erem oraz tzw. Misja Skalna.

Polacy nie specjalizują się w jednym okresie w dziejach Egiptu – ich zainteresowania sięgają początków formowania się cywilizacji w czasach neolitu, a kończą na zagadnieniach z pogranicza etnologii. W przypadku Sudanu zaprezentowane zostaną m.in. spektakularne wyniki badań dotyczące epoki paleolitu na stanowisku Affad 23, gdzie odkryto najstarsze jak dotąd rozpoznane domostwa w Afryce.

Tradycyjnie już na zakończenie drugiego dnia konferencji (18 czerwca o godz. 18.00) zaplanowany jest wykład gościa zagranicznego. W tym roku będzie to prof. Charles Bonnet, kierownik szwajcarskiej misji archeologicznej pracującej w Dukki Gel (dawniej: Kerma).

Konferencja odbywać się będzie w Instytucie Archeologii UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, w salach 118 (17 czerwca) i 210 (18 i 19 czerwca).

Szczegółowy program spotkania dostępny na stronie: www.polacynadnilem.uw.edu.pl

Sympozjum organizuje Zakład Archeologii Egiptu i Nubii Instytutu Archeologii UW we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Wstęp wolny.

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera