Egipcjanie wykorzystywali meteoryty

PAP © 2013 /
PAP © 2013 /

Egipcjanie wykorzystywali meteoryty, które służyły im za amulety. Wyniki badań metalowych egipskich paciorków sprzed ponad pięciu tys. lat opublikowano na łamach pisma „Meteoritics and Planetary Science”.

Świadectwa archeologiczne pochodzą z wykopalisk, które przeprowadzono jeszcze w 1911 r. na cmentarzu Gerzeh pod Kairem.

Artefakty w postaci paciorków datowano na lata 3350-3600 p.n.e., czyli tysiące lat przez egipską epoką żelaza. Już w trakcie wykopalisk oceniono, że paciorki mogą pochodzić z meteorytów – zawierały bowiem dużo niklu.

Jednak w latach 80. ta hipoteza została zakwestionowana. Uznano wówczas, że to najstarsze w Egipcie świadectwo użycia żelaza może być przykładem wczesnych prób wytopu metali.

Najnowsze badania, przeprowadzone na Open University i University of Manchester w Wielkiej Brytanii, z zastosowaniem mikroskopu elektronowego i tomografii, dowodzą, że żelazo pochodzi jednak z meteorytów.

„Dzisiaj postrzegamy żelazo wyłącznie w kontekście jego praktycznego zastosowania. Jednak dla starożytnych Egipcjan był to rzadki i piękny materiał, który – jako że spadał z nieba – miał szczególne magiczno-religijne właściwości” - opisuje współautorka badań, dr Joyce Tyldesley z University of Manchester. (PAP)

krx/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera