Opole buduje Park Naukowo-Technologiczny

Opole rozpoczyna budowę Parku Naukowo-Technologicznego. Już zgłaszają się firmy, które chcą wynajmować powierzchnię, by w parku prowadzić swoje badania w kilku branżach przemysłu; na pewno będzie to przemysł spożywczy, biotechnologia i przemysł motoryzacyjny.

PNT ma się składać z pięciu budynków. W pierwszym etapie zostaną wybudowane dwa. W jednym będzie się mieścił inkubator przedsiębiorczości, z salami konferencyjnymi. W drugim będą laboratoria oraz hale wdrożeniowe, każda z indywidualnym wjazdem. Hale mają mieć 9 metrów wysokości, aby mogły w nich działać urządzenia przenoszące duże elementy. Budynki będą energooszczędne.

Łączny koszt budowy na tym etapie jest szacowany na kilkanaście milionów złotych.

Opole powołało już spółkę, która będzie odpowiedzialna za budowę i prowadzenie Parku Naukowo-Technologicznego. Wybrano również prezesa PNT, którym został prof. Jarosław Mamala, pracownik Katedry Pojazdów Drogowych i Rolniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.

Mamala ujawnił, że kilka pomysłów już zostało zarejestrowanych w parku. „Mamy przedsiębiorców, którzy chcą wejść w tę inicjatywę. Mają pomysły, które chcą rozwijać” – powiedział. Np. zainteresowana wynajęciem dwóch laboratoriów jest firma biotechnologiczna. Zainteresowana PNT jest też firma motoryzacyjna pracująca nad silnikiem pneumatycznym, który może być wykorzystywany w zrównoważonym transporcie, a także firma pracująca nad polimerami.

Park Naukowo-Technologiczny będzie budowany przy ulicy Wrocławskiej w Opolu, obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. Na razie radni przekazali 8 mln zł na utworzenie spółki i rozpoczęcie prac. Pieniądze mają stanowić majątek spółki i w części sfinansować kolejne etapy tworzenia parku.

PNT złożyło też wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Cała inwestycja może kosztować ok. 40 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

mtn/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera