Opole/Na USK otwarto Centrum Naukowo-Badawcze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu we wtorek otwarto Centrum Naukowo Badawcze. Jak poinformowała rzecznik placówki, inwestycja kosztowała blisko 41 mln złotych.

We wtorek, w przebudowanych budynkach dawnej pralni szpitalnej USK w Opolu, otwarto Centrum Naukowo-Badawcze, w skład którego wchodzi Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych. Koszt inwestycji to blisko 41 mln złotych, z czego znaczną część stanowią granty z Agencji Badań Medycznych, Ministerstwa Nauki i Edukacji oraz środki unijne.

Jak poinformowała placówka, CN-B zajmuje się wsparciem kadry naukowej w prowadzeniu badań medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz transferem ich wyników do gospodarki. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów i miejsce, w którym z badań klinicznych korzystają pacjenci z województwa opolskiego.

Centrum jest wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia laboratoryjne, wśród których znajduje się m.in. rezonans magnetyczny, aparat do pomiarów przezskórnej prędkości tlenu do badań z zakresu chirurgii naczyniowej, urządzenie klasy premium do badań USG serca, holograficzny system do obrazowania podczas wykonywania zabiegów m.in. kardiologicznych czy chirurgicznych. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatrzy: chcemy zbadać potencjał psylocybiny w leczeniu lekoopornej depresji

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: ciężkie udary mózgu związane z trzema głównymi przyczynami, którym można zapobiec

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera