15 lat Bardzo Dużego Teleskopu (VLT)

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) świętuje 15-lecie swojego flagowego instrumentu do badań kosmosu: Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Z tej okazji opublikowało m.in. zestawienie najciekawszych zdjęć uzyskanych za pomocą VLT, a także specjalny film.

Pierwszy z głównych teleskopów wchodzących w skład VLT uzyskał tzw. pierwsze światło w dniu 25 maja 1998 r. Później uruchomiono kolejne teleskopy i obecnie VLT składa się czterech teleskopów o średnicach zwierciadeł po 8,2 metra oraz czterech mniejszych o wymiarach po 1,8 metra.

Teleskopy wchodzące w skład VLT mogą pracować osobno, ale mogą też zostać uruchomione w trybie wspólnych obserwacji interferometrycznych, tworząc wtedy instrument o nazwie VLTI (VLT Intereferometer). Jest to możliwe dzięki podziemnym korytarzom ze skomplikowanym systemem zwierciadeł. Droga pokonywana przez światło od każdego z teleskopów musi być kontrolowana z dokładnością do 1/1000 mm na 100 metrów korytarza. Ponadto, małe teleskopy można przemieszczać na różne pozycje, aby uzyskać najlepsza potrzebną do danych obserwacji konfigurację interferometru.

Bardzo Duży Teleskop jest flagowym instrumentem europejskiej astronomii i jednym z najbardziej zaawansowanych teleskopów optycznych na powierzchni Ziemi. Nie znajduje się jednak w Europie, a na terenie Chile, w Obserwatorium ESO Paranal, zbudowanym na pustyni Atakama, na wysokości 2600 metrów n.p.m. Miejsce zostało wybrane ze względu na panujące tam idealne warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych: bezchmurne niebo przez prawie cały rok, bardzo suchy klimat, położenie wysoko nad poziomem morza oraz brak cywilizacji wokół, oznaczający naturalne ciemne niebo bez zanieczyszczeń świetlnych od miast i wsi.

Z okazji rocznicy VLT do opublikowania wybrano zdjęcie obłoku gazu i pyłu, w którym rodzą się nowe gwiazdy. Obiekt o nazwie IC 2944, który jest mgławicą emisyjną odległą o 6500 lat świetlnych, prezentuje się na fotografii jako duży obszar świecący na różowo. Na jasnym tle widać ciemne kłaczki nieprzezroczystego pyłu. Są to obłoki zwane globulami Boka, od holendersko-amerykańskiego astronoma Barta Boka, który jako pierwszy zwrócił na nie uwagę w latach 40. ubiegłego wieku, sugerując, że są to możliwe miejsca narodzin gwiazd. Globule widoczne na fotografii zostały odkryte w 1950 roku przez angielskiego astronoma Davida Thackeraya.

ESO opublikowało też zestaw najciekawszych zdjęć uzyskanych za pomocą teleskopu VLT, po jednym na każdy rok działalności instrumentu. Zostały pokazane jak zbiorcza mozaika oraz film prezentujący osobno każdą z fotografii. Wśród zdjęć jest m.in. pierwsza w historii bezpośrednia fotografia planety pozasłonecznej.

VLT jest jednym z najefektywniejszych instrumentów badawczych astronomii. W ubiegłym roku na podstawie danych z VLT i VLTI opublikowano ponad 600 recenzowanych publikacji naukowych.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest międzyrządową organizacją, której celem są badania kosmosu z powierzchni Ziemi. Posiada wielkie obserwatoria w Ameryce Południowej. Do ESO należy kilkanaście krajów, w tym główne kraje Unii Europejskiej. Polska na razie nie jest członkiem ESO, ale trwają starania o wstąpienie naszego kraju.

Więcej informacji na temat teleskopu VLT, dokonanych za jego pomocą odkryć, a także rocznicowy film, można znaleźć na stronie internetowej ESO, które polska wersja ma adres: http://www.eso.org/public/poland . (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, groźniejszego wariantu małpiej ospy

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera