Ponad 940 wydarzeń naukowych przygotowali organizatorzy XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się między 22 a 26 maja. Z pokazów, wykładów, wystaw i warsztatów będą mogli korzystać mieszkańcy niemal całego Pomorza.
„Bałtycki Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową przeznaczoną dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek i wykształcenie. Trzeba jedynie zabrać ze sobą ciekawość świata i chęć poznania różnych tajemnic i zagadek nauki” - wyjaśnia dr Tadeusz Zaleski - pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. festiwalu nauki.
Udział w festiwalu zadeklarowało 40 instytucji: uczelni wyższych, placówek Polskiej Akademii Nauk, jednostek badawczo rozwojowych. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się ponad 4 750 osób. „Oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości, w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu i nie tylko” – zapowiada dr Tadeusz Zaleski.
Festiwalowe imprezy odbędą się na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Kwidzyna, Międzyzdrojów, Miastka, Będomina, Borowego Młyna, Brzeźna Szlacheckiego, Lipnicy, Pelplina, Tczewa, Borucina, Helu, Malborka, Pruszcza Gdańskiego oraz Wąglikowic k. Kościerzyny.
W ramach festiwalu w Gdyni 22 maja na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim odbędzie się piknik \"Bioróżnorodność - poznaj, by zachować”. W tym samym miejscu w niedzielę, 26 maja na festiwalowych gości będzie czekało 100 stoisk XIV Pikniku Naukowego w Gdyni. Jego inną odsłonę poznamy pod Klifem Orłowskim w sobotę, 25 maja. Dla zwiedzających dostępne będą również dwa statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s „Horyzont II” oraz r/v \"Oceanograf II\". Formę pikniku będzie miał również VI Sopocki Dzień Nauki, który odbędzie się w sobotę 25 maja.
W ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbędzie się spotkanie z prof. Januszem Rachoniem z Politechniki Gdańskiej. W czwartek o godz. 18 w Sopocie prof. Rachoń opowie o \"Smutnej historii odkrycia, które zmieniło świat\". „Rzecz będzie o Janie Czochralskim - w literaturze światowej jest najczęściej wymienianym i cytowanym polskim uczonym, a w Polsce prawie nie znanym. Sejm RP ustanowił rok 2013 rokiem Jana Czochralskiego, oddając hołd jednemu z najwybitniejszych polskich uczonych, twórców współczesnej technologii, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki” – wyjaśnia dr Zaleski.
Festiwal ma upowszechniać tematykę i osiągnięcia prowadzonych badań naukowych oraz przybliżać je społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Organizatorzy chcą zwrócić społeczną uwagę na znaczenie, jakie niesie Morze Bałtyckie dla naszego regionu oraz na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach naukowych. Bałtycki Festiwal Nauki jest jedynym festiwalem nauki w Polsce realizowanym nad Morzem Bałtyckim.
Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.