Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
13.05.2013 aktualizacja 13.05.2013

Od poniedziałku Dni Otwarte Centrum Czystych Technologii Węglowych

Od poniedziałku do środy w Katowicach będzie można dowiedzieć się wszystkiego o nowoczesnych i przyszłościowych metodach korzystania z węgla. Śląscy naukowcy zapraszają na dni otwarte zbudowanego z unijnych środków Centrum Czystych Technologii Węglowych.

Uroczyste otwarcie budowanego od trzech lat ośrodka zaplanowano na wtorkowe popołudnie. Będzie to jedno z wydarzeń towarzyszących odbywającemu się w Katowicach Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Jednym z jego tematów będzie przyszłość europejskiej energetyki, także tej korzystającej z węgla kamiennego.

Centrum Czystych Technologii Węglowych to wspólny projekt Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Jak podkreśla rzeczniczka GIG Sylwia Jarosławska-Sobór, jest to największy projekt inwestycyjny w zakresie infrastruktury badawczej w regionie. Jego wartość to prawie 162 mln zł (45 mln euro). Większość pochodziła z unijnych środków.

"Dzięki temu w Polsce powstał wiodący europejski ośrodek badawczy, w którym będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych" - powiedziała rzeczniczka.

Na Centrum składa się zespół laboratoriów i zaplecze o łącznej powierzchni użytkowej ponad 9 tys. m kw. Ośrodek obejmuje trzy części: laboratoria stworzone w katowickim GIG oraz instalacje technologiczne w Zabrzu i Mikołowie.

W nowym budynku w Katowicach, gdzie powstały specjalistyczne laboratoria, prowadzone będą prace łączące różne dziedziny nauki. "Chodzi m.in. o badania w zakresie własności ciał stałych, cieczy i gazów - w tym szczególnie paliw, a także energetyki, inżynierii procesowej oraz nanotechnologii" - wyjaśniła Jarosławska-Sobór.

Efektem prowadzonych tu badań ma być zminimalizowanie skutków wykorzystania węgla dla środowiska naturalnego, ale również np. rozpoznanie potencjału składowania dwutlenku węgla, ocena jakości paliw stałych czy podniesienie efektywności wytwarzania i użytkowania energii.

Budynek, gdzie znalazły się laboratoria, jest nie tylko ciekawy architektoniczne, ale również zaawansowany technologicznie. To tzw. obiekt inteligentny, wykorzystujący systemy pozwalające na utrzymanie optymalnych dla człowieka parametrów pracy urządzeń wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania itp.

Oprócz zlokalizowanych w Katowicach laboratoriów, w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie powstał podziemny poligon do badań w zakresie zgazowania węgla; przeprowadzono tam już jedną tego typu próbę. Natomiast w naziemnej części kopalni utworzono nowe stanowiska badawcze do rozmaitych badań.

"Powstał np. moduł oczyszczania i separacji gazów procesowych różnymi metodami, co może służyć badaniom w aspekcie usuwania dwutlenku węgla czy produkcji wodoru" - wskazała rzeczniczka GIG.

Na terenie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu powstały instalacje technologiczne do doświadczeń na większą skalę oraz stanowiska badawcze w skali wielkolaboratoryjnej, m.in. do badań z zakresu zgazowania i oxy-spalania ciśnieniowego paliw stałych.

Budowa Centrum była możliwa dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt znalazł się na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W ramach Dni Otwartych od poniedziałku do środy Centrum Czystych Technologii Węglowych będzie można zwiedzać od 10 do 14.

PAP - Nauka w Polsce

mab/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024