Rozpoczyna się 13. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Prawie 170 różnych wydarzeń zaplanowano w czasie 13. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który rozpoczyna się w piątek. Wiodącym tematem będzie historia nauki, a wiele wykładów będzie nawiązywało do postaci Mikołaja Kopernika.

Inauguracyjny wykład "Mikołaj Kopernik i pierwsze wyprawy na Księżyc" wygłosi prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zaprezentowane zostaną m.in. wizje wszechświata dawnych astronomów i ich wyobrażenie o podróżach na Księżyc.

Nowością Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będą "wykłady noblowskie". Toruńscy naukowcy w sposób popularny przybliżą osiągnięcia ostatnich laureatów Nagród Nobla, a także laureatów najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie matematyki - Nagrody Abela i Medalu Fieldsa. Podobne wykłady mają być kontynuowane podczas kolejnych edycji festiwalu.

Jedna z imprez tegorocznego festiwalu zostanie poświęcona zdobywcy "Polskiego Nobla", czyli nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej prof. Maciejowi Wojtkowskiemu z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowiec sam opowie o swoim opracowaniu i wprowadzeniu do praktyki okulistycznej metody tomografii optycznej z detekcją fourierowską.

W związku z obchodzonym obecnie Rokiem prof. Jana Czochralskiego zostanie zorganizowana wystawa poświęcona uczonemu, którego wynalazki pozwoliły na rozwój technologii półprzewodników.

Na Rynku Staromiejskim tradycyjnie ustawiony zostanie Namiot Wiedzy, gdzie w piknikowej atmosferze będzie można obejrzeć ciekawe, tajemnicze i zaskakujące doświadczenia.

W czasie festiwalu obędą się wykłady, pokazy, warsztaty, koncerty muzyczne, widowiska, spektakle teatralne i operetkowe.

Głównym organizatorem festiwalu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika we współpracy z różnymi instytucjami kultury i nauki, m.in. toruńskim Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Cykl imprez festiwalowych potrwa do wtorku.

PAP - Nauka w Polsce

rau/ abe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera