17.01.2021
PL EN
18.04.2013 aktualizacja 18.04.2013

Bardzo jasny meteor przeleciał nad południową Polską

We wtorek wieczorem nad południową Polską pojawił się bardzo jasny meteor - poinformował PAP Mariusz Wiśniewski z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM).

16 kwietnia o godzinie 20:26 UT (22:26 czasu lokalnego) niebo nad granicą polsko-czesko-słowacką rozświetlone zostało przez wyjątkowo jasne zjawisko meteorowe. Bolid zarejestrowany został przez bardzo wiele polskich stacji bolidowych oraz na terenie Czech, Słowacji i Węgier. Trwa analiza uzyskanych zapisów.

Wstępne szacunki pozwalają na stwierdzenie że było to zjawisko bardzo długie. Przelot zarejestrowany został na długości prawie 250 km. Duża prędkość wejścia w atmosferę oraz wysokość na jakiej bolid się zakończył wykluczają możliwość znalezienia resztek meteorytu.

Naoczni świadkowie informują o niebiesko-zielonym kolorze oraz widocznej fragmentacji. Niezwykłe szczęście miał fotograf z Węgier. Zarejestrował ostatnią fazę lotu aparatem z teleobiektywem. Na zdjęciach dostrzec można wyraźny kolor zjawiska, pozostawiony pomarańczowy ślad, a na koniec kilka wyraźnie rozdzielonych fragmentów.

Polska Sieć Bolidowa (PFN od angielskiego Polish Fireball Network) jest projektem realizowanym przez Pracownię Komet i Meteorów. Jej zadaniem jest monitorowanie nieba nad całą Polską w celu rejestracji jasnych zjawisk bolidowych, które mogą zakończyć się spadkiem meteorytu. Obecnie w PFN działa 18 takich stacji rozsianych po całym terytorium naszego kraju.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2021