02.07.2020
PL EN
10.04.2013 aktualizacja 10.04.2013

Młodzi polscy naukowcy wyruszają na podbój USA

Pierwszych 40 młodych naukowców, zwycięzców III edycji Top 500 Innovators, 15 kwietnia wyruszy na dwumiesięczny staż na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda – jednej z najlepszych uczelni na świecie - poinformował we wtorek resort nauki.

Ze zwycięzcami kolejnej edycji programu TOP 500 Innovators – Science, Management, Commercialization spotkał się we wtorek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Jacek Guliński.

"Wręczając uczestnikom spotkania promesy wyjazdowe prof. Guliński przypomniał, że program wyposaża uczestników w unikalne kompetencje, które mogą zdobywać w najlepszych ośrodkach naukowych świata. Kolejna grupa zwycięzców tegorocznej edycji uda się bowiem na California Univeristy w Berkeley" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przesłanym PAP.

Wiceminister podkreślił, że poza publikacjami naukowymi umieszczanymi na tzw. liście filadelfijskiej (która jest wykazem periodyków z całego świata o największym naukowym znaczeniu), ważne są wdrożenia i konkretny produkt sprzedawany na rynku. "Miarą waszego sukcesu będzie to, co uda się zrobić po powrocie. Jesteście forpocztą innowacji, sukcesu i świeżego podejścia, które możecie wprowadzić w swoich instytucjach" – mówił do młodych naukowców prof. Guliński.

Jak przypomniano w komunikacie, o miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało 376 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. W postępowaniu konkursowym wyłonionych zostało już 116 finalistów trzeciej edycji Top 500 Innovators, reprezentujących 63 instytucje naukowe z całej Polski.

"Cieszę się, że jedziecie na te znakomite amerykańskie uczelnie i liczę na kontynuację naszej współpracy" – mówił James Day, sekretarz ds. Ochrony Środowiska, Nauki, Techniki i Zdrowia z ambasady USA. Dodał, że serce Doliny Krzemowej to doskonałe miejsce do poszerzania horyzontów, zdobywania wiedzy o komercjalizacji badań naukowych oraz wymiany doświadczeń. "Korzystajcie z tych zasobów i budujcie sieci kontaktów, które ułatwią wam dalszą karierę" – zachęcał przedstawiciel amerykańskiej ambasady.

Po spotkaniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego jego uczestnicy udali się do Ambasady USA, gdzie spotkali się ze Stephenem Mullem, ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce, jego budżet sięga 30 mln zł. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities). 160 uczestników dwóch dotychczasowych edycji programu odbyło go w Uniwersytecie Stanforda i University of California w Berkeley w USA w Dolinie Krzemowej.

Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach uczestnicy programu uczą się, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Ważną częścią kursu jest doskonalenie umiejętności pracy w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywnego myślenia, efektywnego podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy programu obserwują także pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.

Laureaci poprzednich dwóch edycji TOP 500 po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020