Mikroflora jelitowa może przyczyniać się do otyłości

Niektóre mikroorganizmy żyjące w jelitach człowieka mogą powodować przybieranie na wadze i gromadzenie się tłuszczu w organizmie - zawiadamia "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Naukowcy ze szpitala Cedars-Sinai w Los Angeles (USA) przebadali skład oddechu prawie 800 osób i stwierdzili, że ludzie posiadający duże stężenie wodoru i metanu w wydychanym powietrzu najprawdopodobniej będą mieli wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) i dużą zawartość procentową tłuszczu w organizmie, ponieważ w ich jelitach żyją mikroorganizmy odpowiedzialne za procesy tycia.

Wyraźna wyczuwalność wspomnianych gazów w oddechu wskazuje na nasiloną aktywność Methanobrevibacter smithii - głównego producenta metanu w układzie trawiennym człowieka.

"Normalnie zespół mikroorganizmów zamieszkujących układ trawienny jest zbilansowany i przynosi człowiekowi korzyści poprzez pomoc w procesie zamiany pokarmu na energię. Jednak gdy M. smithii stają się nadaktywne, może to zaburzyć równowagę organizmu i przyczynić się do przybierania na wadze i gromadzenia tłuszczu przez ludzkiego gospodarza" - mówi Ruchi Mathur, główny autor badania.

M. smithii zaopatrują się w wodór wykorzystywany przez nie do produkcji metanu od innych mikroorganizmów. To z kolei pobudza żyjątka wytwarzające wodór do wydajniejszego wyciągania składników odżywczych z pożywienia, co prowadzi do zwiększonego wchłaniania kalorii przez organizm człowieka, a w konsekwencji do tycia.

"Jest to pierwsze badanie z udziałem ludzi na tak dużą skalę, które łączy poszczególne elementy układanki i wskazuje na związek pomiędzy produkcją gazów a masą ciała" - podkreśla Mathur. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wybory w USA/ Astronauci na pokładzie ISS zagłosowali w wyborach prezydenckich

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera