Powstaje film dokumentalny o wczesnośredniowiecznym Wolinie

„Miasto zatopionych bogów” – to tytuł kolejnego filmu Zdzisława Cozaca z autorskiego cyklu „Tajemnice początków Polski”, realizowanego dla TVP Historia. Tym razem widzowie poznają dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina, największego portu Słowian nad Bałtykiem i jednego z większych miast ówczesnej Europy wschodniej.

Premiera planowana jest na grudzień 2013 r.

Prace nad filmem rozpoczęły się latem ubiegłego roku, od rejestrowania odkryć archeologicznych podczas prac na terenie budowy mariny w Wolinie.

Autorami scenariusza filmu są Zdzisław Cozac i archeolog dr Andrzej Janowski. Za konsultację naukową odpowiadają: prof. Władysław Filipowiak, który badaniom Wolina poświęcił 60 lat życia oraz prof. Marian Rębkowski – szef Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich – Oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie.

Udział odtwórców historycznych w filmie koordynuje Wojciech Celiński – prezes Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Stowarzyszenie udostępnia także swój skansen, w którym będzie nagrywana większość inscenizacji.

Jak wyjaśnia reżyser filmu, obraz wczesnośredniowiecznego Wolina w filmie będzie efektem konfrontacji źródeł pisanych z zabytkami odkrywanymi przez archeologów. Odpowiedzi na wiele pytań - m.in.: czy Jómsborg – Wineta – Wolin to ten sam gród; kto władał bogatym portem: Słowianie czy Wikingowie; jak doszło do upadku największego miasta nad Bałtykiem - udzielą najwybitniejsi polscy naukowcy, badający dzieje miasta nad rzeką Dziwną. Film przywoła legendę zatopionej Winety. Ma również wyjaśnić przyczyny kresu świetności wolińskiego emporium Słowian.

"W lutym tego roku kręciliśmy sceny +zimowe+ do filmu. Następne sesje filmowe odbędą się późną wiosną i latem. Równolegle trwać będą prace nad animowanymi rekonstrukcjami wczesnośredniowiecznego miasta" – opowiada Cozac.

Przy produkcji filmu bierze również udział Pracownia Archeologiczna Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Wolinie oraz Muzeum Regionalne im. A. Kaubego.

Jak zapowiada Zdzisław Cozac, fabularyzowany, popularnonaukowy film dokumentalny będzie podobny w formie do poprzednich jego filmów z serii - "Trzcinicy – karpackiej Troi" oraz "Wyspy władców". Prace archeologiczne i badania zabytków będą się przeplatać z krótkimi wypowiedziami wybitnych naukowców, animacjami dawnej zabudowy miasta oraz inscenizacjami z ważnych wydarzeń i życia codziennego jego mieszkańców.

Film „Miasto zatopionych bogów” powstaje dzięki dofinansowaniu, jakie producent filmu pozyskał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, TVP Historia oraz Stowarzyszenia „Centrum Słowian i Wikingów” w Wolinie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mazowieckie/ Wielkie odkrycie pod Pomiechówkiem, znaleziono skarb wart pół miliona złotych

  • Fot. Adobe Stock

    Dolnośląskie/ Naukowcy zbadali cmentarze polsko-czeskiego pogranicza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera