Badanie oddechu może skutecznie wykryć raka żołądka

Proste i szybkie badanie oddechu pozwala rozpoznać raka żołądka – informuje "The British Journal of Cancer”.

Rak żołądka należy do często występujących nowotworów. W Polsce umieralność z jego powodu systematycznie spada, jednak nadal umiera około 5 tys. osób rocznie. Skuteczne leczenie utrudnia brak nieinwazyjnych metod pozwalających na wczesne wykrycie tego nowotworu. Pobieranie próbek tkanek za pomocą endoskopu wprowadzonego do żołądka jest skuteczne, ale zbyt kłopotliwe i kosztowne, by mogło być profilaktycznie wykonywane u każdego.

Nowa metoda opiera się na badaniu wydychanego przez pacjenta powietrza w poszukiwaniu lotnych substancji organicznych charakterystycznych dla raka żołądka, nie powinna być zatem dużo bardziej kłopotliwa od badania zawartości alkoholu we krwi alkomatem.

Badając 130 pacjentów, naukowcy z Izraela i Chin pod kierunkiem prof. Hossama Haicka z Israel Institute of Technology wykazali, że jeśli chodzi o wykrywanie raka żołądka i odróżnianie go od innych problemów żołądkowych, test ma 90 proc. dokładność. 37 pacjentów miało raka żołądka, 32 – wrzody żołądka a 61 inne dolegliwości. Możliwe było odróżnianie wczesnego raka żołądka od zaawansowanego.

Zdaniem autorów badań, test może zrewolucjonizować diagnostykę raka żołądka. Wcześniejsze rozpoznanie znacząco poprawiłoby wyniki leczenia (które w przypadku raka żołądka nie są najlepsze). Potrzebne są jeszcze badania na większej grupie pacjentów. (PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Zmarł pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

  • Korgałżyński Rezerwat Przyrody. Fot. Adobe Stock

    Kazachstan/ Unikalny rezerwat przyrody z listy UNESCO domem dla wielu rzadkich gatunków

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera