Młode pawiany korzystają na obecności ojca

Młode pawiany osiagają większe sukcesy w zdobywaniu pożywienia i szybciej dorastają, jeśli mają kontakt z ojcem - wynika z badania europejskich naukowców.

Badacze wykazali, że młode zdobywały więcej pożywienia, jeśli żerowały w towarzystwie dorosłych samców. Testy na ojcostwo pozwoliły naukowcom stwierdzić, że owe samce były ojcami małpek.

Wyniki opublikowano w magazynie "Behavioural Ecology".

Ojcowska opieka nad potomstwem jest rzadko spotykana u tych wykazujących się swobodą seksualną zwierząt, skoro nie jest jasne, który samiec jest ojcem młodych. "Zajmowanie się potomstwem może być dla rodziców kosztowne pod względem czasu i energii" - powiedziała prowadząca badanie dr Elise Huchard z University of Cambridge, dodając, że opieka rodziców zwiększa szanse na przeżycie młodych, podobnie jak ich możliwości przetrwania i reprodukcji w późniejszym życiu. "Opieka ojcowska zwykle występuje u gatunków, u których istnieje wysokie prawdopodobieństwo ojcostwa, jak gatunki monogamiczne" - podkreśliła dr Huchard.

Dr Huchard i jej koledzy obserwowali dwa stada pawianów czakma ze środkowej Namibii.

Do tej pory niewiele było wiadomo o wpływie samców pawianów czakma na przeżywalność ich potomstwa, pomijając kwestię chronienia młodych przed dzieciobójstwem. Jest to zjawisko bardzo powszechne wśród tych małp, które w niektórych populacjach zabijają nawet 30 proc. młodych.

Badanie pokazało, że młode przebywające w obecności ojca rosły i dojrzewały szybciej.

Naukowcy obserwowali każde z młodych, po czym wnioski z obserwacji zestawili z wynikami testów na ojcostwo. Badanie potwierdziło, że młode dołączały do swoich ojców najczęściej w porach jedzenia i zdobywały wtedy więcej pożywienia niż bez nich. Ponadto towarzyszyły swoim ojcom częściej niż innym samcom.

Obserwacje wykazały, że to młode małpki - a nie ich ojcowie - inicjowały te kontakty, podążając za rodzicem. Poza tym młode dołączały do swoich ojców częściej, kiedy matek nie było w pobliżu lub kiedy w okolicy był inny samiec, co sugeruje, że ojcowie zapewniali im poczucie bezpieczeństwa.

Dr Huchard zaintrygowały zachowania zaobserwowane w stadach. "Byłam zaskoczona, widząc te wielkie samce i podążające za nimi +przedszkola+ oraz ich niesamowitą cierpliwość w stosunku do młodych. Chciałam zrozumieć więzi łączące dorosłe samce i młodzież" - powiedziała badaczka.

"Poprzednie badania wśród pawianów anubisów sugerowały, że samce mogą zajmować się też młodymi niespokrewnionymi ze sobą w ramach strategii uwodzenia ich matki. Dlatego ekscytujące było dowiedzieć się, że w tej populacji samce dbają o swoje potomstwo, a zatem mogą je rozróżnić, czyli że te więzi reprezentują rzeczywistą opiekę ojcowską" - podkreśliła.

Dr Huchard uważa, że teraz należałoby określić, dlaczego niektórzy ojcowie angażują się bardziej niż inni i dlaczego niektóre młode łączą silniejsze więzi z ojcami. "Zrozumienie tego u pawianów pozwoliłoby określić ewolucyjne podłoże różnic w ojcowskim zachowaniu u ludzi" - powiedziała. (PAP)

mrt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany na kilka minut przed startem

  • Fot. Adobe Stock

    Tajemnicze szlaki prehistorycznej migracji do Australii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera