Uczelnie i instytucje

Resort nauki chce powołania w województwach rzeczników ds. studentów

Samorządowi województwa powinien doradzać rzecznik ds. studentów lub społeczna rada studencka - uważa minister nauki Barbara Kudrycka. Zadaniem takiego ciała doradczego byłoby m.in. opiniowanie decyzji w sprawach stypendiów lub inwestycji.

Szefowa resortu nauki rozesłała do marszałków województw list, w którym prosi ich o rozważenie powołania rzeczników lub rad przy urzędach marszałkowskich - poinformowało PAP w środę biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Pomysł zrodził się z moich rozmów ze studentami działającymi w Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy chcieliby aktywniej włączyć się w adresowane do nich działania podejmowane w poszczególnych województwach" - wyjaśnia minister nauki w liście.

Działanie te to np. polityka stypendialna, inwestycje w infrastrukturę szkół wyższych, wspieranie praktyk studenckich oraz programów studiów odpowiadających potrzebom regionu.

"Uwzględnienie opinii studentów w wyznaczaniu strategicznych celów rozwojowych i budowaniu przewag konkurencyjnych poszczególnych regionów wzmocniłoby wizerunek województwa przyjaznego młodym ludziom i otwartego na ich potrzeby" - podkreśla Kudrycka.

Rzecznik, jak proponuje minister, powinien reprezentować interesy społeczności studenckiej i dbać o przestrzeganie praw studentów również wtedy, gdy uczelnie ulegałyby likwidacji lub konsolidacji.

Odpowiednie osoby do pełnienia tej funkcji powinny być, według minister, rekomendowane przez Parlament Studentów RP lub lokalne porozumienia studentów. "Ważne wydaje się, by była to osoba aktywna w środowisku studenckim i mająca jego szerokie poparcie" - tłumaczy Kudrycka. (PAP)

ula/ abe/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera