18.09.2020
PL EN
31.12.2012 aktualizacja 31.12.2012

Ptasi śpiew jest jak muzyka

Ptaki podczas słuchania nawzajem swojego śpiewu doświadczają takich samych emocji, jak ludzie słuchający muzyki - twierdzą amerykańscy naukowcy, publikując na łamach "Frontiers of Evolutionary Neuroscience".

Badacze z Emory University odkryli, że pieśni samców uruchamiają w mózgach samic pasówki białogardłej w okresie rozrodczym ten sam neuronalny obszar nagradzający, który zostaje pobudzony u człowieka, kiedy słucha muzyki sprawiającej mu przyjemność.

Z kolei dla innych samców tego gatunku ptaka śpiew rywali brzmi jak nieprzyjemna, nieharmonijna muzyka dla ucha człowieka.

Wyniki badań stanowią ważny argument w długotrwałym sporze o to, czy śpiew ptaków można uznać za muzykę, czy nie.

"Naukowcy od czasów Darwina zastanawiają się, czy ptasi śpiew i muzyka służą podobnym celom lub czy mają podobne podstawy ewolucyjne. Jednak większość prób porównania tych dwóch zjawisk skupiała się na cechach dźwięku, jak melodia i rytm" - mówi Sarah Earp, autorka badania.

Teraz badacze skupili się na porównaniu reakcji mózgowych zachodzących u ptaków i ludzi, dzięki czemu dostrzegli istotne analogie.

"Zarówno ptasi śpiew, jak i muzyka, wywołują odpowiedź w rejonach mózgu nie tylko bezpośrednio związanych z nagrodą, ale również w sąsiednich obszarach regulujących emocje. To sugeruje, że oba te zjawiska mogą aktywować stare ewolucyjne mechanizmy, niezbędne w przypadku reprodukcji i przetrwania" - komentuje Earp.

Naukowcy są wszakże świadomi pewnych ograniczeń swojego badania. Otóż ptaki nie posiadają niektórych części mózgu, które odgrywają dużą rolę u ludzi podczas słuchania muzyki. Dlatego badacze mają nadzieję, że w przyszłości uda się przeprowadzić badania z udziałem zwierząt o budowie mózgu bardziej przystającej do tej, występującej u człowieka. (PAP)

ooo/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2020