Interaktywny tetrapod w Centrum Geoedukacji w Kielcach

Tablica, na której samodzielnie można animować ruch tetrapoda oraz poruszający się hologram przestrzenny trylobita - to kolejne interaktywne nowości kieleckiego Centrum Geoedukacji, które mają zachęcić dzieci do poznawania historii geologicznej Gór Świętokrzyskich.

Interaktywny model tetrapoda jest najnowszą wizualizacją pierwszego w historii Ziemi kręgowca, który wyszedł na ląd. Jego tropy znaleziono na terenie obecnego rezerwatu przyrody Zachełmie koło Kielc.

Animacja przedstawia poruszające się zwierzę w jego naturalnym środowisku, jakimi były wybrzeża ciepłego morza z lagunami koralowymi. Specjalny suwak umożliwia zmiany ruchu tetrapoda, a dotykowy ekran daje możliwość sprawdzenia, co kryło się w norach żerowych czy szczelinach ziemnych.

„Wykonanie tego filmu konsultowaliśmy z Grzegorzem Niedźwiedzkim, który jest jednym z odkrywców tropów tetrapoda mających około 395 mln lat. Co ciekawsze, animacja różni się w szczegółach takich jak np. skóra zwierzęcia z obok stojącymi tablicami, które mają około pół roku. To także pokazuje zwiedzającym jak szybko zmienia się nasza wiedza z zakresu paleontologii” - powiedział PAP kierownik Centrum Geoedukacji Michał Poros.

Nowością na wystawie jest też animowany hologram trylobita. Specjalne urządzenie - holobox – nie tylko pokazuje trójwymiarowe rzuty tych morskich stawonogów z wczesnego kambru, ale również ich ruch: zakopywanie się w mule czy zwijanie w obronie przed wrogiem. „To kolejne, po kapsule w której można podróżować do wnętrza ziemi, interaktywne eksponaty na naszej wystawie. Mają one zaciekawić przede wszystkim dzieci i młodzież, która dzięki nim lepiej pozna środowisko życia dawnych mieszkańców obecnej ziemi świętokrzyskiej” - powiedział Poros.

Obydwa urządzenia wraz z oprogramowaniem kosztowały 130 tys. zł. Centrum Geoedukacji działa w ramach Geoparku Kielce - jednostki utworzonej przez władze miasta. Ma ona na celu promowanie i wykorzystanie walorów przyrodniczych Kielc, w szczególności rezerwatów geologicznych istniejących na terenie stolicy województwa: Kadzielni, Wietrzni i Ślichowic.

Od czerwca 2012 r., czyli otwarcia nowej siedziby Geoparku Kielce, znajdującą się w niej interaktywną wystawę geologiczną zwiedziło ponad 30 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce

and/ ls/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera