Nowy obraz dawnych społeczności Wielkopolski

Okolice stolicy Wielkopolski były obszarem chętnie zamieszkiwanym przez całe tysiąclecia – to najnowsze ustalenia zespołu naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach projektu „Nieinwazyjne wspomaganie AZP okolic Poznania” wykorzystali oni możliwości jakie wnoszą współcześnie do archeologii badania powierzchniowe, rekonesans lotniczy i prospekcja geofizyczna.

„Porównując ustalenia naszych prac z dotychczasowym stanem wiedzy odkryliśmy, że w rejonie Poznania występowało silne zagęszczenie osadnictwa tak w pradziejach, jak i w bliższych naszym czasom okresach historycznych. Zebrane w terenie zabytki - głównie fragmenty naczyń ceramicznych i narzędzi krzemiennych, wskazują na wyraźnie rysującą się ciągłość zasiedlenia tych terenów poczynając od schyłkowego paleolitu, ok. 11 tysięcy lat p.n.e." – wyjaśnia dr Katarzyna Pyżewicz z Instytutu Prahistorii UAM.

To pilotażowy projekt, który testuje możliwości poznania przeszłości ukrytej pod powierzchnią ziemi przy pomocy nowoczesnych metod prospekcyjnych – bez wbijania łopaty. Przy okazji zbierane są cenne dla archeologów i historyków dane. Łączne wykorzystanie kilku metod ma doprowadzić do zwiększenia puli informacji o zasobach dziedzictwa archeologicznego, jednocześnie dając podstawy dla wypracowania nowych możliwości związanych z jego zarządzaniem. Koordynatorem inicjatywy jest prof. Włodzimierz Rączkowski.

„W ramach projektu przeprowadzane są powtórne badania powierzchniowe, które pozwolą zweryfikować dotychczasowe efekty tego typu rozpoznania, aktualizując i wzbogacając je” – dodaje dr Pyżewicz. Archeolodzy z UAM skupili się na dwóch rejonach - północnej części Poznania - strefie bardzo intensywnego budownictwa mieszkaniowego i kompleksów handlowo-magazynowych, oraz na południe od miasta (okolice Mosiny), gdzie pojawiają się deweloperskie osiedla mieszkaniowe i strefa przemysłowo-magazynowa.

Badania wykazały, że nowe budownictwo i rozwój aglomeracji powoduje olbrzymie niebezpieczeństwo dla dziedzictwa przeszłości. Zniszczeniu ulega, bądź jest nim poważnie zagrożone wiele ważnych stanowisk archeologicznych. W kolejnym etapie prac nieinwazyjnych poznańscy archeolodzy planują zastosować szereg metod geofizycznych, które pomogą dokładniej poznać wyróżniające się stanowiska archeologiczne. „Dane zintegrowane w Systemie Informacji Przestrzennej (GIS) przekażemy urzędom ochrony zabytków. Planujemy również stworzenie internetowej bazy danych, prezentującej dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze aglomeracji poznańskiej” – kończy dr Pyżewicz. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (grant nr 682/12).

Szczegółowe informacje i bieżące postępy prac dostępne na: http://azp.archeo.edu.pl/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera