Proste ćwiczenie pozwala ocenić ryzyko zgonu

Wystarczy skrzyżować nogi, usiąść na podłodze, a następnie wstać, próbując nie korzystać z podparcia. Ten prosty test sprawności mięśniowo-szkieletowej okazuje się proroczy przy ocenie ogólnego ryzyka zgonu – informuje „European Journal of Cardiovascular Prevention”.

Dr Claudio Gil Araujo z centrum medycyny sportowej Clinimex w Rio de Janeiro prowadził badania w grupie 2002 kobiet i mężczyzn w wieku od 51 do 80 lat, którzy obserwowani byli średnio przez 6–7 lat.

Podczas kilkukrotnego wykonywania ćwiczenia nie liczyła się szybkość, istotne było natomiast niewykorzystywanie punktów podparcia. Za każde użycie dłoni czy kolana od pięciu możliwych do uzyskania punktów odejmowano jeden.

W trakcie obserwacji zmarło 159 osób, głównie tych, które uzyskały najniższe wyniki podczas testu. Po uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć czy wskaźnik masy ciała dr Araujo ustalił, że osoby, które wykonując ćwiczenie używały więcej punktów podparcia niż jedna dłoń czy kolano, były dwukrotnie bardziej narażone na zgon w przeciągu 6–7 lat. Prognozy były znacznie lepsze w przypadku osób, które były w stanie usiąść na podłodze i wstać, używając tylko jednego punktu odparcia lub najlepiej żadnego. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera