Interaktywna wystawa o matematyce w Muzeum UJ

„Wszystko… jest liczbą” to tytuł wystawy otwartej w czwartek w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która ma uświadomić widzom, że niemal każda ludzka aktywność ma związek z matematyką - geometrią lub arytmetyką.

Wystawa pozwala zgłębiać wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Dzięki 35 modelom można wykonać ponad 60 doświadczeń. W pierwszej części zwiedzający poznają świat geometrii, druga jest poświęcona liczbom.

„Jestem z pokolenia, które w szkole bało się matematyki. Tymczasem matematyka jest piękna i prosta. (…) Otacza nas i korzystamy z niej w praktyce. Dzięki niej w XXI wieku funkcjonujemy, tak jak funkcjonujemy. Matematyki nie należy się bać, trzeba ją kochać” - mówił podczas otwarcia wystawy rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Na wystawie można m.in. przeprowadzić dowód na twierdzenia Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy. Dla miłośników matematyki przygotowane zostały liczne zabawy matematyczne, układanki, puzzle i kwadraty magiczne.

Dopełnieniem ekspozycji są przyrządy naukowe. Najstarszy z nich pochodzący z ok. 1700 r. to cyrkiel proporcjonalny służący do przeliczania wymiarów na zasadzie proporcji. Zwiedzający zobaczą też m.in. teodolit do pomiarów geodezyjnych oraz przyrządy sprzed epoki komputera: abak, arytmometr, suwak logarytmiczny, liczydło.

„Ta wystawa jest dla każdego, kto jest ciekawy, jak działa otaczający go świat. Wiemy, że dominującą grupą widzów będzie młodzież szkolna, więc staraliśmy się, aby eksperymenty miały swoje odzwierciedlenie w programie nauczania matematyki” – mówił dziennikarzom kurator wystawy dr Maciej Kluza. „Chcemy pokazać zwiedzającym, że matematyka otacza nas i jest wszędzie, stąd tytuł +Wszystko jest liczbą+” – dodał. Jak podkreślił, to także przypomnienie hasła szkoły pitagorejskiej założonej 2,5 tys. lat temu w Krotonie.

Ekspozycji towarzyszyły będą warsztaty i lekcje muzealne. „Matematyki nie da się nauczyć bez pisania kredą na tablicy i rozwiązywania równań na kartce, ale chcemy pokazać, że w matematyce kryje się coś więcej, co można wykorzystać również w praktyce pedagogicznej” – mówił dr Maciej Kluza.

Przygotowanie wystawy kosztowało ok. 200 tys. zł i było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz sponsorów - Fundacji Kronenberga i firmy Goodyear Dunlop Tires Polska.

”Wszystko… jest liczbą” to trzecia z cyklu wystaw interaktywnych o charakterze edukacyjnym w Muzeum UJ. Dwie poprzednie, „Nauki dawne i niedawne” oraz „Świat zmysłów” funkcjonują jako wystawy objazdowe.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ abe/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera