Znane osobistości apelują do przywódców UE o wsparcie Erasmusa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 100 europejskich osobistości ze świata edukacji, sztuki, literatury, ekonomii, filozofii i sportu podpisało list otwarty do szefów państw i rządów krajów UE, wyrażając wsparcie dla zagrożonego cięciami budżetowymi programu wymiany studentów Erasmus.

List podpisali sygnatariusze z wszystkich państw członkowskich UE, w tym hiszpański reżyser Pedro Almodovar, prezes FC Barcelona Sandro Rosell, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii profesor Christopher Pissarides i wielu mistrzów olimpijskich.

"Koszt programu +Erasmus dla wszystkich+ wyniesie poniżej 2 proc. całkowitego budżetu UE. W najbliższych tygodniach będą mieli Państwo, jako przywódcy rządów UE, jedyną w swoim rodzaju możliwość zatwierdzenia tego nowego programu oraz wyposażenia go w niezbędne środki. Nasza młodzież na to zasługuje. Od tego zależy nasza przyszłość" - przekonują w liście.

Inicjatywa to reakcja na obawy, że liczba miejsc dla studentów w programie Erasmus, jak i przyznawane im stypendia mogą zostać znacznie ograniczone z powodu sporów dotyczących budżetu na lata 2012 i 2013. Według KE już w tym roku deficyt budżetu programu, dzięki któremu studenci mogą wyjeżdżać na kilkumiesięczne wymiany do innych krajów, wynosi 90 milionów euro. Sytuacja może pogorszyć się w 2013 r.

Sygnatariusze listu ostrzegają, że jeśli budżet na lata 2012 i 2013 nie będzie wystarczający, by dotrzymać już złożonych studentom obietnic, "tysiące młodych ludzi może stracić okazję do zdobycia doświadczeń wzbogacających ich życie". Apelują, by odpowiedzią na kryzys były inwestycje w kształcenie i szkolenie.

W piątek odbędzie się drugie i zarazem ostatnie spotkanie komitetu koncyliacyjnego między Radą UE i Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu UE na 2013 rok, w którym udział weźmie też KE. Negocjacje będą dotyczyć nie tylko budżetu na 2013 r., ale też korekty budżetu na bieżący rok. Komisja wnioskuje o dodatkowe 9 mld euro, z czego 8,3 mld euro na spójność i rozwój obszarów wiejskich oraz 90 mln euro na Erasmusa.

KE argumentuje, że jeśli budżet na rok 2012 nie będzie zwiększony, w lutym bądź marcu przyszłego roku mogą być problemy z finansowaniem programu Erasmus.

W ciągu ostatnich 25 lat Erasmus umożliwił studiowanie za granicą prawie trzem milionom młodych Europejczyków. Od niedawna dzięki niemu możliwe jest również odbywanie stażów zawodowych w przedsiębiorstwach za granicą.(PAP)

stk/ jzi/ ksaj/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera