Prof. Agnieszka Zalewska opowie dzieciom, do czego służy CERN

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak pracuje CERN, czyli największe laboratorium dla fizyki na świecie? Tego dowiedzą się dwunasto- i trzynastolatkowie – najstarsi studenci Uniwersytetu Dzieci w Krakowie. Opowie im o tym prof. Agnieszka Zalewska, która od początku 2013 r. obejmie funkcję przewodniczącej Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

W zajęciach weźmie udział ponad dwustu uczniów, którzy w ramach programu Mistrz i Uczeń spotykają się z autorytetami ze świata współczesnej nauki.

Profesor Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN jest uznaną specjalistką z zakresu fizyki wysokich energii, zajmuje się badaniami neutrin i ciemnej materii.

Podczas wykładu młodzi studenci dowiedzą się, jak na co dzień funkcjonuje CERN – laboratorium użytkowane przez ok. 11 tys. osób z 70 krajów i na czym polega działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Spróbują też odpowiedzieć na pytania: Jakie są najbardziej elementarne składniki materii i oddziaływania między nimi? Jak wyglądał Wszechświat zaraz po Wielkim Wybuchu? Skąd bierze się ogromna przewaga materii nad antymaterią we współczesnym Wszechświecie?

"Dzieci i naukowcy mają wiele wspólnego. Jedną z nich jest zadawanie pytań. Cieszymy się bardzo, że studenci Uniwersytetu Dzieci mogą szukać odpowiedzi na swoje pytania z naukowcami największego formatu" – mówi Agata Wilam, prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci.

"Wykład prof. Zalewskiej – pierwszego naukowca z Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszej kobiety na stanowisku przewodniczącej Rady CERN – jest dla nas wielkim zaszczytem i spotkaniem, w czasie którego dzieci czerpią wiedzę z najlepszego źródła" - dodaje.

Wykład odbędzie się w sobotę, 10 listopada, na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie o godz. 10.00.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

  • 10.07.2014  PAP/Jacek Bednarczyk

    Kraków/ Odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym UJ z dofinansowaniem ze środków europejskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera