Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
22.10.2012 aktualizacja 22.10.2012

Biskupin sfilmowano z pokładu oktokoptera

Oktokopter w działaniu, fot. M. Bogacki Oktokopter w działaniu, fot. M. Bogacki

Film prezentujący słynną osadę w Biskupinie z lotu ptaka, wykonany w czasie festynu „Polska Piastów” w dniach 20-23 września 2012 roku, opublikował w internecie jego autor, archeolog i fotograf Miron Bogacki.

Kilkuminutowy film wykonano z pomocą oktokoptera, czyli wielowirnikowica napędzanego elektrycznie ośmioma silnikami. Urządzenie wyposażone jest w GPS, żyroskopy oraz akcelerometry. Potrafi unieść profesjonalny aparat fotograficzny. Najwyższe ujęcia wykonano z wysokości prawie 200 metrów.

„Oktokopter doskonale sprawdza się jako narzędzie w archeologii lotniczej i uzupełnia inne narzędzia specjalistyczne stosowane na te potrzeby – m.in. balony. Jego ograniczeniem jest niestety krótki czas lotu - około 5 minut, co związane jest ze zużyciem akumulatorów” – wyjaśnia Miron Bogacki.

Na opublikowanym filmie z Biskupina możemy przyjrzeć się nowo powstałej wiosce wczesnopiastowskiej (uroczyste otwarcie miało miejsce w czasie festynu), znanej części – rekonstrukcji osady sprzed ponad 2500 lat oraz odbywającemu się w jej obrębie festynowi archeologicznemu. Zarejestrowano również otoczenie Biskupina – jeziora i kolejkę wąskotorową.

Zdaniem twórcy, film ten jest przykładem nowej formy promocji archeologii w szybko rozwijających się internetowych środkach przekazu. Wykonane ujęcia cechuje dynamizm i szerokokątne kadry. Dlatego technologia te wykorzystywana jest do tworzenia materiałów informacyjnych i reklamowych.

Archeolog wykorzystywał dotychczas urządzenie do specjalistycznej dokumentacji fotogrametrycznej z powietrza. W ten sposób powstały numeryczne modele pokrycia terenu oraz ortofotomapy m.in. stanowiska Borownia koło Krzemionek Opatowskich, grodziska w Santoku czy z reliktów twierdzy z czasów Augusta Mocnego w Szydłowie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024