W tym roku ma być gotowy inkubator w białostockim parku technologicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pod koniec 2012 roku ma być gotowy pierwszy obiekt w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym - budynek Inkubatora Technologicznego - poinformował w czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Na budowie są kilkumiesięczne opóźnienia.

Pierwotnie inkubator miał być gotowy pod koniec października.

Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku z wykorzystaniem środków z UE. Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, budowa inkubatora ma "małe opóźnienie" i budynek powinien być oddany w grudniu, natomiast jest "dosyć znaczne" opóźnienie budowy drugiego budynku, w którym ma się mieścić Centrum Technologiczne. Prezydent nie powiedział, kiedy ten budynek miałby być gotowy.

"W tej chwili trwają negocjacje, bo firma (wykonawca-PAP) pokazuje działania, które były niezależne od niej i najprawdopodobniej będzie podpisany aneks bez kar umownych" - powiedział Truskolaski. Mówił, że firma argumentuje opóźnienia czynnikami atmosferycznymi z okresu zimowego, które wtedy uniemożliwiały prace. Jego zdaniem, część tych argumentów zostanie zaakceptowana. Dodał, że miasto chce, by wykonawca zakończył budowę Inkubatora Technologicznego w grudniu, ale - jak podkreślił - konkretnej propozycji ze strony firmy jeszcze nie ma, a dopiero wtedy mają być ustalane szczegóły.

Truskolaski powiedział też, że ważne jest, aby jako pierwszy został oddany budynek inkubatora, do którego mają się wprowadzić firmy. Wtedy będzie można rozpocząć działalność parku. Po pierwszym naborze, do inkubatora zakwalifikowano pierwszych kilkanaście firm.

Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T) trwa od maja 2011 r. Na jego terenie powstają dwa budynki: Inkubatora Technologicznego i Administracji oraz Centrum Technologicznego. Przygotowano też 23 ha gruntów dla inwestorów.

Dyrektor BPN-T dr Jolanta Koszelew powiedziała, że obecnie trwają procedury zamawiania wyposażenia do parku. Jednak - jak zaznaczyła - na razie nie ma miejsca, gdzie można je składować.

Prezydent Truskolaski poinformował również, że na początku 2013 roku ruszą przetargi na działki inwestycyjne na terenie parku. Powiedział, że jest zainteresowanie "niewielkimi" działkami, a do pierwszego przetargu przygotowywane są dwie nieruchomości o powierzchni 0,5 h oraz 1 h. Wyraził też nadzieję, że inwestorzy sami będą się interesować działkami i dopiero wtedy będzie ogłaszany przetarg.

Przetarg ma organizować wspólnie Park i miasto: park będzie oceniał stopień innowacyjności proponowanego przez inwestora przedsięwzięcia, a wyniki tej oceny będą miały wpływ na rozstrzygnięcie przetargu.

Truskolaski powiedział też, że jeśli zainteresowanie działkami będzie małe, to jest pomysł, aby włączyć je do podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ kow/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera