Tydzień z laserami wielkiej mocy na WAT i UW

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak impulsy laserowe o wysokiej intensywności oddziałują z materią, w jaki sposób lasery wielkiej mocy przydają się w terapii nowotworów - m.in. takie zagadnienia poruszą goście konferencji, która między 10 a 14 września odbędzie się w Warszawie.

Gospodarzami 32. European Conference on Laser Interaction with Matter – ECLIM 2012 są Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) i Uniwersytet Warszawski.

Jak informuje rzecznik prasowy WAT Grażyna Kluczyńska, celem międzynarodowego spotkania jest wymiana doświadczeń naukowców zaangażowanych w podstawowe badania i wdrożenia w dziedzinie: oddziaływania impulsów laserowych o wysokiej intensywności z materią. Uczeni zwrócą szczególną uwagę na fuzję laserową, laserowo wytwarzaną plazmę, generowanie i przyspieszanie jonów, wytwarzanie promieniowania rentgenowskiego i skrajnego nadfioletu.

W czwartek, 13 września, w Klubie WAT odbędzie się sesja specjalna, której celem jest promowanie badań dotyczących oddziaływania laserów o wysokiej intensywności i fuzji laserowej. Spotkanie ma popularyzować tematykę konferencji wśród przedstawicieli środowiska akademickiego i naukowego.

W czasie sesji wykład wygłosi dr Chris Edwards z Laserowego Centrum Badawczego Rutherford Laboratory w Wielkiej Brytanii, który przedstawi obecny stan badań w zakresie termojądrowej syntezy laserowej. Z kolei prof. Thomas Cowan omówi perspektywy zastosowania impulsowych laserów wielkiej mocy do wytwarzania wiązek jonowych na potrzeby terapii nowotworów.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera