Astronom: w sobotę potrójne spotkanie na niebie

PAP/EPA © 2012 / LEOPOLDO SMITH MURILLO
PAP/EPA © 2012 / LEOPOLDO SMITH MURILLO

W sobotę Księżyc przejdzie na sferze niebieskiej obok dwóch jasnych obiektów: Aldebarana i Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"8 września na sferze niebieskiej spotkają się trzy jasne obiekty - Księżyc w ostatniej kwadrze, największa planeta Układu Słonecznego, czyli Jowisz oraz Aldebaran - najjaśniejsza gwiazda konstelacji Byka" - opisał astronom.

Dodał, że do pierwszego spotkania dojdzie w sobotę nad ranem, o godz. 2.27. Wówczas w odległości 4,5 stopnia od Aldebarana znajdzie się Księżyc. "Z czasem odległość obu ciał będzie rosła, ale wraz z oddalaniem się od Aldebarana Srebrny Glob będzie zbliżał się do jasnego Jowisza. Najbliżej niego znajdzie się o godz. 13.13 naszego czasu, kiedy to dystans dzielący oba ciała wyniesie tylko pół stopnia. Niestety, o tej porze w Polsce jest dzień i zjawisko to w pełnej krasie będą mogli podziwiać obserwatorzy znajdujący się w Ameryce Północnej i Środkowej" - powiedział naukowiec.

Polskim miłośnikom astronomii pozostaje wyjść na obserwacje 8 września nad ranem. "Godzinę przed wschodem Słońca, czyli około godz. 5 naszego czasu, cała trójka -Księżyc, Aldebaran i Jowisz - będzie świecić bardzo wysoko, bo około 55 stopni nad południowym horyzontem. W tym momencie odległość Księżyca od Jowisza będzie wynosić niespełna 4 stopnie, a Księżyca od Aldebarana około 5 stopni" - opisał dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera