Uczelnie i instytucje

MNiSW przyznało dotacje na infrastrukturę informatyczną

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 200 mln złotych przeznaczy w tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę i utrzymanie infrastruktury informatycznej. Z tej sumy prawie 144 mln złotych otrzyma Wirtualna Biblioteka Nauki - poinformowano na stronie resortu.

Istniejąca i stale rozwijana od 2010 roku Wirtualna Biblioteka Nauki (dostępna pod adresem www.wbn.edu.pl) umożliwia naukowcom i studentom bezpłatny dostęp do najważniejszych światowych baz danych i publikacji naukowych.

Wśród udostępnianych w ramach WBN publikacji są m.in. zasoby Web of Knowledge, w tym dostęp do indeksu cytowań Science Citation Index Expanded, ponad 1,3 tys. tytułów bazy Wiley-Blackwell, prawie 2 tysiące tytułów bazy Springer, zasoby Cambridge University Press czy Oxford University Press, a także elektroniczne wydania magazynów "Science" i "Nature".

Pozostałe fundusze z tegorocznej puli resortu nauki będą przeznaczone na utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych i dalszą rozbudowę infrastruktury informatycznej służącej nauce. To m.in. wydatki związane z rozwojem miejskich i lokalnych sieci komputerowych czy połączeń krajowych i międzynarodowych, a także utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych, np. centrów komputerowych, które znajdują się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera