Panda jest wybredna odnośnie drzew, na których zostawia ślady

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zwykle pandy wielkie pędzą żywot samotników. Kiedy jednak nadchodzi czas godów, poszukują towarzystwa. Aby poinformować inne pandy o swej obecności, bardzo starannie wybierają drzewa, które oznaczą swym zapachem - czytamy w "Animal Behavior".

Pandy, na co dzień żyjące z dala od siebie, w okresie godów z innymi osobnikami porozumiewają się na wiele sposobów. Czas szukania partnera to jedyny okres, kiedy stają się bardzo hałaśliwe. Pandy komunikują się wówczas także poprzez sygnały węchowe. Badanie naukowców z San Diego Zoo Global we współpracy z Instytutem Zoologii Chińskiej Akademii Nauk pozwala sądzić, że samce, chcąc zostawić na drzewach swój zapach, kierują się zasadami bardzo prostymi, ale też rygorystycznymi.

Aby panda zdecydowała się oznaczyć dane drzewo swoim zapachem, musi mieć ono odpowiednio chropowatą korę, pień porośnięty mchem, o określonej średnicy. Drzewo nie może się też znajdować zbyt daleko od szlaku, którym panda wędruje - opowiada Ron Swaisgood z Giant Panda Conservation Unit w San Diego Zoo Global.

Dokonywane przez pandy wybory "bardzo konkretnie wpływają na sygnał zapachowy – sprawiają, że dłużej się on utrzymuje, albo że można go wykryć z większej odległości. Innymi słowy, zwiększają wydajność komunikacji" - podkreśla badacz.

Swaisgood przyznaje, iż nie zaskoczyło go stwierdzenie, że pandy bardzo skutecznie wykorzystują swoje sygnały chemiczne. Jednocześnie coraz większa liczba badań sugeruje, że panda wielka musi się ograniczać w bardzo wielu dziedzinach życia. Ta powściągliwość wymuszona jest monotonną dietą, która nie zapewnia zwierzęciu zbyt wiele energii - przypomniał ekspert.

Nowe badanie potwierdza, że o przetrwaniu i przyszłości tego ginącego gatunku może decydować pozornie błaha kwestia dbałości m.in. o niektóre rodzaje drzew albo ochrona starych, wyrośniętych lasów.

Pandy wielkie zamieszkują lasy bambusowe rosnące na określonej wysokości nad poziomem morza. Zasięg jej występowania ogranicza się do małych fragmentów Chin. Panda żywi się niemal wyłącznie pędami bambusa, którego zjada naprawdę dużo (na dobę potrzebuje ok. 38 kilogramów paszy). Jest to gatunek bliski wymarcia. Jego problem stanowi głównie słaba rozrodczość. Nie bez znaczenia jest stopniowe ograniczanie powierzchni środowiska, w którym panda może żyć. Coraz więcej tych lasów jest wycinanych przez ludzi pod pola uprawne. (PAP)

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera