Dalekie podróże sprzyjają chorobom sportowców

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Podróżowanie pomiędzy pięcioma lub więcej strefami czasowymi powoduje, że sportowcy są ponad dwa razy bardziej podatni na choroby w porównaniu z okresami, gdy nie podróżują - wynika z nowych badań.

Naukowcy z Instytutu Nauk Sportowych w Południowej Afryce przebadali 259 graczy rugby, który brali udział w dużym, międzynarodowym turnieju w 2010 roku. Grali oni w południowej Afryce, Nowej Zelandii oraz Australii. Wyniki wykazały, że na każde 1000 dni, które zawodnicy spędzili w kraju, chorowali 15,4 dni. Natomiast, gdy podróżowali i byli oddaleni o 5-6 stref czasowych, chorowali średnio 32,6 dni. Gdy sportowcy wracali, liczba dni, w których chorowali, spadała do 10,6 dnia.

Turniej rugby trwał przez 16 tygodni, a gracze podróżowali między krajami gier, przy czym różnica stref czasowych między miejscach wynosiła od dwóch do 11 godzin. Zespół lekarzy przygotował codziennie rejestry wszystkich przypadków zachorowań zgłoszonych do graczy. Przez cały turniej w ciągu czterech miesięcy zanotowano 469 chorób, zgłaszanych przez 72 procent graczy.

Wzrost liczby choroby obserwowano tylko w czasie podróży, gdy różnica stref czasowych wynosiła co najmniej pięć stref czasowych, jednak nie rosła wraz z wzrostem odległości od domu.

Badacze sugerują, że choroby mogą być spowodowane przez zmiany stresorów środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie, temperatura, wilgotność, alergeny lub wysokość. Zmiany żywności i zarazków również mogły odgrywać rolę - dodali.

Większością chorób zgłaszanych były infekcje. W około 31 procentach były to choroby układu oddechowego, 27,5 procenta stanowiły problemy jelitowe, zaś w 22,5 proc. - choroby skóry i tkanek miękkich.

Raport z badania został opublikowany 8 sierpnia w British Journal of Sports Medicine. (PAP)

kkt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera