Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
09.08.2012 aktualizacja 09.08.2012

Uczestnicy 2. edycji „Top 500 Innovators” w komplecie

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Wybrano już ostatnich 37 uczestników drugiej edycji rządowego programu „Top 500 Innovators”. W październiku wyruszą na dwumiesięczny staż do ośrodków naukowych ze światowej czołówki.

W czasie wakacyjnej rekrutacji uzupełniającej, o miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało niemal 130 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów PAN i centrów transferu technologii w całej Polsce. Po rozmowach kwalifikacyjnych, wyłoniono ostatnich 37 finalistów drugiej edycji „Top 500 Innovators”. Reprezentują oni 27 instytucji naukowych z całej Polski - poinformowano na stronie resortu nauki.

Kandydatów oceniano pod kątem aplikacyjności ich badań, innowacyjności prowadzonych projektów, dotychczasowych sukcesów komercjalizacyjnych, motywacji do udziału w programie, zdolności komunikacyjnych i znajomości języka angielskiego.

Uczestnicy programu obserwują pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital, poznają sposoby prowadzenia innowacyjnych badań naukowych. Poza tym czekają ich wykłady prowadzone przez wybitnych praktyków czy kreatywne warsztaty. Dowiadywać się będą, jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Tematyka kursu obejmuje zarządzanie badaniami naukowymi, praktyczne aspekty komercjalizacji wyników badań i współpracę nauki z gospodarką.

Jak podkreśla resort nauki, bardzo ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów.

Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce. Do końca 2015 roku planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities).

Uczestnicy I edycji programu trafili na kursy w Stanford University w sercu Doliny Krzemowej, a po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024