Dzieci, które w pierwszych latach życia spożywają zdrowe, domowe posiłki mogą mieć nieco wyższy iloraz inteligencji niż te, które karmione są produktami przetworzonymi - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z australijskiego University of Adelaide.
"W pokarmie dostarczamy dziecku składników odżywczych niezbędnych dla rozwoju mózgu podczas dwóch pierwszych lat życia. Naszym celem było sprawdzenie, w jaki sposób dieta może wpłynąć na późniejszy iloraz inteligencji" - mówi prowadząca badania dr Lisa Smithers.
Badaczka analizowała dietę ponad 7 tys. dzieci w szóstym, piętnastym i dwudziestym czwartym miesiącu życia, a następnie porównywała ich IQ, gdy ukończyły osiem lat.
Dzieci, które w szóstym miesiącu życia były karmione piersią, a później regularnie otrzymywały posiłki bogate w warzywa, w tym strączkowe, owoce i sery miały w wieku ośmiu lat iloraz inteligencji o około 2 punkty wyższy w porównaniu z dziećmi regularnie jedzącymi ciastka, czekoladę, cukierki, chipsy i pijące słodzone napoje.
Rezultaty badań opublikowane zostały w "European Journal of Epidemiology".(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.