Nadciśnienie może być korzystne dla niektórych starszych osób

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

MyHealthyNewsDaily informuje, że osoby wątłe po 65 roku życia, cierpiące na nadciśnienie są o 62 proc. mniej narażone na szybszy zgon niż ich rówieśnicy o prawdiłowym ciśnieniu krwi.

Według badania opublikowanego 16 lipca w czasopiśmie Archives of Internal Medicine nadciśnienie jest korzystne dla osób wątłych. Badacze odkryli, że osoby po 65 roku życia, mające wysokie ciśnienie, a jednocześnie niezdolne do przejścia 20 metrów, były o 62 proc. mniej narażone na śmierć w okresie pięciu lat, w porównaniu z tymi, którzy mieli prawidłowe ciśnienie krwi.

Podczas badania przeprowadzonego przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) naukowcy wykorzystali dane zebrane od 2.340 osób powyżej 65 roku życia w latach 1999-2000 i 2001-2002. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia oraz zostali poproszeni o przejście 20 metrów w normalnym tempie. Naukowcy monitorowali uczestników do 2006 roku; w tym czasie 589 uczestników (25 proc.) zmarło.

Wśród badanych, którzy szli w wolniejszym tempie niż 0,8 metra na sekundę, nie stwierdzono związku między ciśnieniem krwi i śmiertelnością. Jednak wśród osób, które nie były w stanie ukończyć spaceru, osoby z wyższym ciśnieniem krwi były mniej narażone na śmierć niż te z prawidłowym ciśnieniem tętniczym.

"Wraz z wiekiem, naczynia krwionośnie tracą swoją elastyczność, co utrudnia organizmowi skutecznie pompować krew. Niektórzy ludzie mogą potrzebować nieco większego ciśnienia, aby utrzymać pompowanie krwi do ich zasadniczych narządów" – wyjaśniają badacze.

Naukowcy ostrzegają, że to odkrycie wcale nie oznacza, że leczenie nadciśnienia tętniczego jest szkodliwe lub niepotrzebne. Badanie pokazuje jedynie, jak ważne jest, by lekarz indywidualnie oceniał, jakie ciśnienie krwi jest najlepsze dla pacjenta. (PAP)

astr/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera