Urządzenie zamieni obraz na muzykę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Urządzenie, które zamienia bodźce wzrokowe na dźwięki, pomoże niewidomym w orientacji przestrzennej.

EyeMusic pomoże niewidomym i niedowidzącym w lepszej orientacji w otoczeniu. Docelowo ma asystować w codziennych czynnościach życiowych, np. podpowie, gdzie znajduje się filiżanka kawy lub jak uścisnąć dłoń na powitanie. Twórcami urządzenia są naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Najnowsze testy przeprowadzono na osobach widzących, którym zasłaniano oczy. Poproszono je, żeby przy wsparciu EyeMusic wykonywały szybkie, dokładne ruchy. Wyniki badań opublikowano w lipcowym wydaniu pisma "Restorative Neurology and Neuroscience".

W urządzeniu zastosowano przyjemne dla ucha tony i skale. Za ich pomocą tworzony jest "dźwiękobraz" (przez analogię do krajobrazu).

Obraz skanowany jest bez przerwy, od lewej do prawej. Punkty na ekranie, w zależności od ich położenia i barwy, reprezentowane są przez różne dźwięki, dobrane starannie przez muzyków. Na przykład punktom u góry ekranu odpowiadają dźwięki wysokie, a u dołu – niskie. Z kolei jasności odpowiada głośność, a kolorom różne instrumenty – białemu wokal, niebieskiemu trąbka, czerwonemu organy, zielonemu dźwięk piszczałki, a żółtemu skrzypce.

Naukowcy dowiedli, że EyeMusic może być używany do orientacji przestrzennej już po krótkim trening.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera