W kosmosie robak żyje dłużej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

U nicieni, które odbyły kosmiczną misję, pojawiły się zmiany przedłużające ich życie - poinformowano na stronie "Nature" - Scientific Reports.

Pewna liczba nicieni Caenorhabditis elegans została wysłana na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na 11 dni, po czym przywieziono je z powrotem na Ziemię i szybko zamrożono. Eksperyment prowadzili naukowcy z należącego do NASA Ames Research Center w Kalifornii. "Grupa kontrolna" nicieni była cały czas przetrzymywana na Ziemi i została zamrożona w tym samym czasie, co "kosmiczna". Ponieważ C. elegans żyją od 2 do 3 tygodni, w momencie zamrożenia robaki te były już w wieku dość zaawansowanym.

Jak wykazały badania, mięśnie robaków - astronautów zawierały mniej agregatów poliglutaminy, które gromadzą się w nich z wiekiem. Ponadto w porównaniu z grupą kontrolną zmniejszyła się aktywność (doszło do supresji) pięciu genów. Wcześniejsze badania przeprowadzone w ziemskich laboratoriach dowiodły, że osobniki, u których nastąpiła supresja tych genów, żyły dłużej.

Geny, których aktywność zmieniła się z korzyścią dla długości życia robaków wpływały na przepływ sygnałów w układzie nerwowym oraz metabolizm. Już w roku 2003 odkryto, że jeden z nich, działający na substancję podobną do insuliny, znacznie wydłuża życie robaka. Obserwacje nicieni wskazują, że występujące podczas długotrwałych lotów kurczenie się mięśni u astronautów - ludzi może być raczej procesem przystosowawczym niż patologią.

C. elegans jest jednym z najlepiej poznanych organizmów żywych - jego genom został zsekwencjonowany już w roku 1998, jako pierwszego organizmu wielokomórkowego. Nicienie te znacznie lepiej od człowieka znoszą loty kosmiczne - przeżyły nawet katastrofę powracającego z orbity promu kosmicznego "Columbia" 1 lutego 2003, w której zginęła cała siedmioosobowa załoga. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młody Wszechświat miał więcej czarnych dziur niż szacowali naukowcy

  • Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock

    Wenezuela/ Znaleziono malowidła naskalne i petroglify liczące ponad 4 tys. lat nieznanego pochodzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera