Odkryto nowe właściwości aktywnego składnika naparstnicy

Digoksyna - składnik stosowanego od stuleci wyciągu z naparstnicy, uaktywnia w organiźmie człowieka mechanizmy obronne, które chronią przed nadciśnieniem - informuje pismo "Molecular Pharmacology".

Digoksyna to otrzymywany z naparstnicy glikozyd, od lat stosowany w leczeniu niewydolności krążenia. Zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego, zwalnia tętno i poprawia jego miarowość. Od XIII wieku naparstnicę stosowano do oczyszczania ran, a pod koniec XVIII wieku zaczęto podawać chorym na serce. Czysta digoksyna została wyizolowana dopiero w roku 1930.

Teraz zaś naukowcy z University of Michigan wykazali, że digoksyna uaktywnia mechanizmy ochronne w naczyniach krwionośnych, zapobiegające nadciśnieniu oraz niewydolności serca.

Nadciśnienie to problem znacznej części społeczeństwa - zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi powoduje liczne powikłania w całym organizmie. Można mu zapobiegać obniżając spożycie soli, zachowując aktywność fizyczną i utrzymując odpowiednią wagę. W USA problem ten dotyczy już co trzeciej osoby.

Niedawne badania wykazały, że istnieje naturalny mechanizm ochronny związany z wytwarzaniem białek RGS. Badania obejmujące tysiące różnych leków i bioaktywnych cząsteczek doprowadziły do odkrycia, że digoksyna może pobudzać działanie RGS, chroniąc przed nadciśnieniem i niewydolnością serca. W swojej pracy naukowcy wykorzystali hodowlę komórek nerki, na której sprawdzali działanie poszczególnych leków. Następnie aktywność obiecujących substancji weryfikowano wykorzystując izolowane komórki naczyń krwionośnych myszy.

W świetle tych wyników pojawia się szansa, że niewielkie dawki digoksyny znajdą zastosowanie w leczeniu nadciśnienia. (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera