Uczelnie i instytucje

Kudrycka: wydatki na badania w Polsce wzrosną wraz reformami

PAP © 2012 / Radek Pietruszka
PAP © 2012 / Radek Pietruszka

Wydatki na badania w Polsce wzrosną dzięki reformom, które ruszyły pod koniec 2010 roku - zapewniła w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, odpierając krytykę Polski przez KE za niski poziom wydatków na badania i rozwój.

Kudrycka wskazała, że Komisja Europejska, która w środę wytknęła Polsce jedne z najniższych w UE wydatków na badania i rozwój, opierała się na danych za 2010 rok. Wówczas - jak zauważyła KE - wydatki te kształtowały się w Polsce na poziomie 0,74 proc. PKB.

Natomiast pod koniec 2010 roku weszły w życie reformy - tłumaczyła minister. "Finansowanie podąża za reformami; zwiększone finansowanie z budżetu mieliśmy dopiero w 2011 roku, więc nie dziwi mnie to, że KE wskazuje, iż finansowanie badań i rozwoju w Polsce w 2010 roku było bardzo niskie" - mówiła Kudrycka.

Zgodziła się ona z oceną KE, zawartą w ogłoszonych w środę rekomendacjach gospodarczych, że współpraca między nauką a przemysłem jest w Polsce słaba. "Z pewnością, potrzebujemy lepszej współpracy między nauką a biznesem oraz większej aktywności biznesu po to, by intensyfikować innowacyjność poprzez nasze produkty technologiczne" - przyznała Kudrycka. Jak dodała, uzasadniona jest krytyka ze strony KE, że "finansowanie badań z sektora biznesowego nie jest jeszcze wystarczające".

Jak tłumaczyła, ministerstwo stara się zapełnić tę lukę; w tym kierunku zmierza m.in. pomysł odpisu 1 proc. podatku na naukę. Umożliwiałoby to finansowanie jednostek naukowych przez przedsiębiorców. Kolejna inicjatywa to działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w celu stworzenia tzw. platform, które służyłyby dofinansowaniu przez biznes projektów badawczych. Działa już platforma lotnicza, w ramach której NCBiR zainwestowało 300 mln zł, a 200 mln zł mają wnieść wykonawcy projektów - firmy i instytucje zajmujące się przemysłem lotniczym. Realizowana jest platforma w zakresie ochrony środowiska, przyszła platforma dotyczyć będzie np. wydobycia gazu łupkowego - mówiła Kudrycka.

Minister uczestniczyła w czwartek w Brukseli w posiedzeniu Rady ds. konkurencyjności z udziałem szefów resortów nauki krajów UE. Spotkanie dotyczyło przyszłego europejskiego programu ramowego badań i innowacji Horyzont 2020, który będzie dofinansowywany z przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020. Kudrycka wskazała, że z inicjatywy Polski udało się wypracować wspólne stanowisko 12 nowych państw członkowskich oraz Chorwacji, dotąd niewystarczająco reprezentowanych w wykorzystaniu środków z obecnego programu ramowego.

Jak zaznaczyła, dzięki temu w propozycjach dotyczących Horyzontu znalazł się m.in. zapis mówiący o tym, by nie było różnicy w wynagrodzeniach dla naukowców z różnych krajów, realizujących wspólne projekty europejskie. "Uwzględniono też fakt, że nasz region potrzebuje silnej infrastruktury laboratoryjnej" - wskazała Kudrycka. Jak dodała, dla Polski korzystny byłby też zapis, by w większym zakresie finansowane były w programie małe i średnie projekty badawcze.

"W Horyzoncie mamy ogromne szanse na to, by wiele programów +od pomysłu do przemysłu+ było realizowanych z udziałem międzynarodowych zespołów badawczych. Coraz więcej polskich naukowców wchodzi do takich zespołów" - wskazała Kudrycka. Horyzont będzie realizowany od 2014 roku.

W ocenie ogłoszonej w środę KE napisała, że Polska ma jedne z najniższych w UE wydatków na badania, słabą współpracę nauki z przemysłem i w rezultacie niską innowacyjność. W średnim okresie Polska musi "przerzucić się na wzrost napędzany innowacjami" - uznała KE.

Z Brukseli Anna Wróbel

PAP - Nauka w Polsce

awl/ jzi/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera