Prof. Kleiber odznaczony jednym z najważniejszych japońskich orderów

PAP © 2012 / Adam Warżawa
PAP © 2012 / Adam Warżawa

Jedno z najważniejszych japońskich odznaczeń - Order Wschodzącego Słońca, Złota i Srebrna Gwiazda - otrzyma prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Uroczystość wręczenia insygniów Orderu odbędzie się 3 lipca w Ambasadzie Japonii w Warszawie.

Order Wschodzącego Słońca w 1875 roku ustanowił cesarz Meiji, jako pierwsze odznaczenie w Japonii. Złota i Srebrna Gwiazda (The Order of the Rising Sun, Gold and Silver Star) to II klasa tego Orderu.

„Order przyznawany jest wybitnym, szczególnie zasłużonym przedstawicielom światowej polityki, gospodarki, nauki i kultury” – poinformował rzecznik prasowy PAN Mieczysław Grabianowski.

Profesora Michała Kleibera uhonorowano za „wielkie zasługi w rozwoju nauki i techniki oraz współpracy japońsko-polskiej”.

Prof. Kleiber w pracy badawczej i dydaktycznej zajmuje się głównie zastosowaniem nowoczesnych technik komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie - w szczególności do modelowania, analizy, symulacji i wizualizacji złożonych zjawisk nieliniowej termomechaniki.

Urodził się w 1946 r. w Warszawie. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu w 1972 r. na stopnia doktora nauk technicznych w zakresie mechaniki konstrukcji na Politechnice Warszawskiej, związał się z Instytutem Podstawowych Problemów Technik PAN. W 1978 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego, w 1984 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1989 r. - profesorem zwyczajnym. W 1994 r. został członkiem korespondentem, a w 2002 r. - członkiem rzeczywistym PAN.

Uczony w latach 1995-2001 był dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, a od 1986 r. nieprzerwanie kieruje Zakładem Metod Komputerowych w tym instytucie. W latach 2001-2005 był ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych, a od 2007 r. jest prezesem PAN. W latach 2006-2010 był społecznym doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. edukacji, nauki i innowacji.

Prof. Kleiber jest autorem 250 publikacji naukowych i siedmiu książek poświęconych zastosowaniem nowoczesnych metod komputerowych w badaniach naukowych, technice i medycynie.

PAP  Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz, fot. Astronarium. Źródło: urania.edu.pl

    Zmarł astrofizyk prof. Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera