Prof. Kleiber: GMO to wielkie wyzwanie naukowe

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

GMO należy obserwować, to jest wielkie wyzwanie naukowe. W Polsce opinia publiczna przechyliła się na korzyść całkowitych zakazów dotyczących roślin modyfikowanych genetycznie. To jest błąd – powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia prof. Michał Kleiber.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber odniósł się do projektu ustawy o GMO autorstwa klubu Prawa i Sprawiedliwości. Według projektu Polska stałaby się strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie.

„Jestem przeciwnikiem tego typu regulacji. GMO należy obserwować, nie należy nic brać na wiarę. To jest wielkie wyzwanie naukowe” – powiedział w piątek prof. Michał Kleiber. Jego zdaniem w Polsce opinia publiczna przechyliła się na korzyść całkowitych zakazów. „To jest błąd, zaprzeczenie rozwoju nowoczesnych technologii w rolnictwie” – dodał prezes PAN.

Pytany czy europejskie rolnictwo rzeczywiście potrzebuje upraw roślin modyfikowanych genetycznie przypomniał, że bardzo trudno jest ograniczyć tego typu uprawy do poszczególnych krajów.

„Dzisiaj granice nie są tym, czym były kiedyś, prawie ich nie ma ze względów handlowych i innych. Nie oznacza to jednak, że w Polsce należy otworzyć wszystkie możliwości i dopuścić wszystkie typy genetycznie zmodyfikowanych upraw. Jednak z punktu widzenia polskich rolników, w szczególności nasiennictwa byłoby tragedią, gdyby wprowadzić bardzo ścisłe zakazy związane z GMO” – powiedział prof. Kleiber. (PAP)

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mrzeżyno, 02.12..2022. Ślad łapy wilka, 2 bm. (mb/doro) PAP/Marcin Bielecki

    Naukowcy: europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe

  • 06.10.2024. Blaszkowiec drobnozarodnikowy zaprezentowany podczas XXVIII Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej, 6 bm. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. PAP/Artur Reszko

    Biolog z Uniwersytetu Łódzkiego zbada relacje grzybów z pająkami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera