Program „Staż Sukcesem Naukowca” czeka na wielkopolskich uczonych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy, którzy chcieliby skorzystać ze stażu w wybranym wielkopolskim mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwie mogą wziąć udział w programie „Staż Sukcesem Naukowca”. Zgłoszenia do jego drugiej edycji można przesyłać do 31 maja.

Naukowcy, którzy chcieliby skorzystać ze stażu w wybranym wielkopolskim mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwie mogą wziąć udział w programie „Staż Sukcesem Naukowca”. Zgłoszenia do jego drugiej edycji można przesyłać do 31 maja.

Program ma łączyć wiedzę naukowca i potencjał przedsiębiorcy oraz pomóc w rozwoju innowacyjności i konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw. Jest okazją do sprawdzenia w praktyce wiedzy, którą pracownicy naukowi zdobyli na uczelni lub w jednostce naukowo-badawczej.

Staż może potrwać od jednego do sześciu miesięcy. W tym czasie stażysta powinien przepracować 100 godzin na rzecz przedsiębiorstwa. Za każdy miesiąc otrzyma wynagrodzenie równe 3 tys. złotych. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych wydatków, ponieważ jest ono w całości finansowane ze środków Unii Europejskiej.

„Pierwsza edycja projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno pracowników naukowych, jak i przedsiębiorców. Stażyści pracowali nad innowacjami między innymi w takich dziedzinach jak: socjologia, ekonomia, robotyka, budowa maszyn, akustyka, fizykochemia powierzchni” – mówi koordynator projektu Ewa Sadoch.

Dr inż. Hubert Gojżewski, który jest akustykiem po UAM oraz fizykiem po Politechnice Poznańskiej, niedawno zakończył staż w przedsiębiorstwie EGGER Polska. Podczas stażu prowadził działania mające poprawić właściwości akustyczne oraz fizykochemiczne powierzchni paneli podłogowych.

„Główną ideą mojego stażu było takie zastosowanie nowych konstrukcji i użycie nowoczesnych materiałów oraz metod produkcji, aby panele tłumiły niepożądane dźwięki oraz były antyelektrostatyczne przy niskiej wilgotności względnej otoczenia” – mówi Gojżewski.

„Niewątpliwie dużym plusem projektu była dla mnie możliwość odbywania stażu bez konieczności rezygnacji z pracy na uczelni, a przede wszystkim okazja do zatarcia, chociaż w małym stopniu, granicy pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami”– dodaje.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w projekcie? Wystarczy wejść na stronę www.wielkopolskie.ssn.paip.pl, zalogować się i poczekać na zgłoszenie się przedsiębiorcy lub samemu zaproponować staż w wybranej firmie. Wypełnione dokumenty należy składać w siedzibie Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy ul. Cienistej 3.

Projekt realizuje Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, który działa od 2005 roku. Stowarzyszenie specjalizuje się w projektowaniu nowych metod transferu wiedzy naukowej do środowisk przedsiębiorczych, wspieraniu współpracy przedsiębiorców i inwestorów oraz w promocji innowacji i przedsiębiorczości.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera